W 2025 nowe przejście drogowe

6 września 2021. Niemal 100 mln złotych kosztować będzie budowa przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach na Podkarpaciu. Inwestycja ma być gotowa w 2025 r.

Historia budowy przejścia w Malhowicach sięga roku 2012, kiedy w drodze wymiany not dyplomatycznych, zostało zawarte polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego. W roku 2018 starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego.

W Malhowicach powstanie 16 budynków, w tym 10 pawilonów kontroli paszportowej, budynek odpraw autobusów, dwa budynki kontroli specjalnej. Nowe przejście graniczne będzie przeznaczone dla ruchu osobowego i towarowego do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko – ukraińska kontrola graniczna.

Wykonawcą będzie firma Strabag. Umowa z nią opiewa na ponad 98,2 mln PLN.

Ukraina od swojej strony buduje już drogę do przejścia w Malhowicach. Prace nad drogą publiczną samochodową o znaczeniu krajowym T-14-18 (Niżankowice- Sambor – Drohobycz – Stryj _rozpoczęły się w marcu bieżącego roku. Wstępny termin zakończenia prac to grudzień 2022 r. Koszt robót drogowych wynosi po stronie ukraińskiej wynosi 19 milionów EUR. W budowę zaangażowana jest polska firma DROG-Bud Sp. z o.o.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn