Ukraiński cel- państwo w smartfonie

3 września 2021. „Nie mamy ukraińskiego snu, mamy ukraiński cel”- mówił na Uniwersytecie Stanforda prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przypomniał słuchaczom:

„Być może najsłynniejszym przemówieniem ogłoszonym w murach Stanforda jest przemówienie Steve’a Jobsa. Kiedy Apple rozpoczęło swoją podróż w garażu, rozpoczęło tę podróż, na pierwszy rzut oka, z szalonymi pomysłami.

Podobną sytuację ma Ukraina. Kiedy mój zespół i ja siedzieliśmy w małym biurze i generowaliśmy pomysły nikt w to nie wierzył. Mówiono nam to, co często mówiono Steve’owi Jobsowi: to jest niemożliwe.

Teraz mam w rękach kreację Jobsa i Apple – smartfon iPhone. To serce. Ono bije. Bije z wibracją podczas połączenia lub SMS-a. A w nim jest nasza ukraińska kreacja – państwo w smartfonie.

Dziś 26 milionów Ukraińców online, w smartfonie może uzyskać dokumenty po urodzeniu dziecka, korzystać z innych dokumentów cyfrowych, uzyskać pozwolenie na budowę, otworzyć firmę w 15 minut – szybciej niż w większości krajów świata.

Ukraina stała się pierwszym krajem na świecie, na terytorium którego działa paszport cyfrowy.

Jaki stąd wniosek?  Wszystko jest możliwe.

A naszym celem na najbliższe lata jest 100 proc. usług publicznych online.  Chcemy, aby w przyszłości wszyscy obywatele Ukrainy mieli możliwość głosowania w wyborach w Internecie, jeśli zechcą.

Amerykański sen znany jest na całym świecie. Ale my straciliśmy dużo czasu, nie mamy czasu marzyć. Nie mamy ukraińskiego snu, mamy ukraiński cel. I to oczywiście nie tylko cyfryzacja.

Przywrócimy nasz naród, Krym i Donbas, będziemy silnym i odnoszącym sukcesy krajem – liderem Europy.”

Wizyta prezydenta Zełenskiego to nie tylko przemówienia. To także okazja do ogłoszenia ukraińsko – amerykańskich projektów, także w dziedzinie nowych technologii.

  • Państwowa Służba Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy będzie współpracować w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Departamentem Stanu USA. W czasie wizyty prezydenta Ukrainy w USA podpisano umowę o utworzeniu linii bezpiecznej łączności. Ustalono, że powstaną też krajowe centrów wymiany informacji w stolicach obu krajów. Ta bezpieczna linia komunikacyjna ułatwi szybkie podejmowanie decyzji na szczeblu strategicznym.

Do końca roku podpisana będzie umowa poszerzająca pole współpracy o wymianę doświadczeń i informacji na temat przeciwdziałania agresji Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni, a także opracowanie wspólnych protokołów działania; zbudowanie platformy wymiany informacji o incydentach cybernetycznych;  wspólne działania mające na celu ochronę krytycznych obiektów infrastruktury informatycznej i dostarczanie informacji w celu poprawy systemu reagowania na incydenty cybernetyczne; wymianę doświadczeń w ramach systemu zarządzania ryzykiem (Risk Management); wykorzystanie doświadczeń Stanów Zjednoczonych w organizowaniu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa z sektorem prywatnym; realizację konkretnych międzynarodowych projektów pomocy technicznej w celu zbudowania sieci przemysłowych i regionalnych centrów operacji bezpieczeństwa (Security Operation Centre) oraz zespołów reagowania (CSIRT).

  • Na spotkaniu z przedstawicielami funduszy venture capital i akceleratorów Doliny Krzemowej prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina jest otwarta na inwestycje w sektorze IT we współpracy z amerykańskim biznesem. Poinformował, że przychody branży IT w Ukrainie przez trzy do pięciu lat mogą wzrosnąć z 6 mld USD do 16,5 mld USD rocznie. Tym samym udział ukraińskiego sektora IT w PKB wzrośnie do 10 proc.

W przeddzień spotkania z szefem Apple m Zełenski mówił o osiągnięciach Ukrainy w sferze IT i wyraził zainteresowanie dalszym rozszerzaniem obecności Apple w Ukrainie, w szczególności dzięki zespołom wsparcia online, moderatorom Apple Music i AppStore, a także usłudze konserwacji urządzeń.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn