Powiązani historią i biznesem

30 sierpnia 2021. „Współpraca gospodarcza między Polską a Ukrainą, nasze stosunki oraz wspólna, nieraz trudna, historia to kwestie nadzwyczaj ważne, które wymagają najwyższej uwagi niezależnie od sytuacji politycznej. Deklaruję, że przejmę zadanie wspierania kontaktów polsko- ukraińskich w swoim resorcie” – zapewnił Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w czasie Forum Gospodarczego Polska-Ukraina „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”.

Wspominając, że Polska i Ukraina związane są historycznie walką o niezależność od Związku Radzieckiego oraz fakt, że Polska jako pierwsza uznała niepodległą Ukrainę po proklamacji z 24 sierpnia 1991 r., goście Forum zwracali uwagę na mocny fundament relacji polsko-ukraińskich, które budowane są od 30 lat i dziś przejawiają się również szeroko zakrojoną współpracą gospodarczą. W czasie dyskusji „Przyszłość, czyli uzasadniony urzędowy optymizm”, min. Andrzej Gut-Mostowy zwracał uwagę na te relacje, wspominając swoją działalność biznesową. „Jako były przedsiębiorca branży turystycznej mogę z radością powiedzieć, że branża hotelowa od zawsze cieszyła się z obecności pracowników, przyjaciół z Ukrainy. Dziś również wierzę, że wzajemny szacunek i wspólnota oraz uczciwość polskich przedsiębiorców do sprawy ukraińskiej mają ogromne znaczenie dla naszych relacji” – mówił.

Podkreślał również znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej wobec kryzysu pandemii. „Na współpracę i przyjaźń polsko-ukraińską patrzymy z fundamentalnym optymizmem. Pandemia pokazuje jak cenne są nasze relacje biznesowe i krótsze łańcuchy dostaw, które oferuje współpraca z bliskim sąsiadem. Jak widać trudna historia nie stanowi przeszkody dla przedsiębiorców. To właśnie środowiska gospodarcze mają za zadanie przekraczać bariery przeszłości na rzecz współpracy” – mówił min. Andrzej Gut-Mostowy.

W czasie Forum zwracano uwagę na obiecujące wyniki i ambitne cele gospodarcze współpracy polsko-ukraińskiej. Mówiono o możliwości osiągnięcia nawet 10 mld dolarów obrotów handlowych w bieżącym roku. W obecności Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycia, Andrzej Gut-Mostowy przypominał o bieżących wynikach finansowych wymiany handlowej. „Wszystko wskazuje na to, że mimo pandemii polsko -ukraińska kooperacja gospodarcza zmierza w dobrym kierunku. Optymizm budzi fakt, że pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło wzrost obrotów handlowych o 46 proc. do poziomu ponad 5 mld dolarów” – mówił.

Uczestnicy Forum, choć świadomi skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, kreślili pozytywną wizję polsko-ukraińskich stosunków. „Budowanie wzajemnych relacji jest fundamentalne dla naszej przyszłości. Turbulencje sprawiają, że życzymy Ukrainie spokoju, by wymiana gospodarcza i głęboka współpraca trwały” – mówił min. Gut-Mostowy. Ambasador Deszczycia również patrzy w przyszłość z optymizmem. „Będziemy budować pokój na Ukrainie. Czujemy wsparcie Polski i jesteśmy dzięki niemu mocniejsi. Musimy rozwijać wspólne projekty infrastrukturalne, bo pojednanie takie pozwoli nam zbliżyć gospodarczo Ukrainę z Europą” – stwierdził.

Minister Andrzej Gut-Mostowy wraz z ambasadorem Andrijem Deszczycią zwracali również uwagę, że wciąż konieczny jest dialog i wspólna praca nad problemami, których rozwiązania leżą w interesie obu państw. „Wydarzenia ostatnich miesięcy, w tym dyskusja wokół Nord Stream 2, pokazują, kto jest prawdziwym przyjacielem i partnerem w budowaniu przyszłości Ukrainy” – mówił minister Gut-Mostowy.  „Nasz dialog ma się dobrze. Często mamy podobną wizję przyszłości naszego regionu, a proces integracji i pojednania politycznego będzie trwać. Nad tym będziemy pracować” – wtórował Andrij Deszczycia.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn