Ile za hektar?

30 sierpnia 2021. Po otwarciu w lipcu rynku gruntów rolnych  okazało się, że uzyskana w transakcjach średnia cena hektara była niższa od prognozy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.

W dniu 1 sierpnia średnia cena jednego hektara gruntów rolnych wyniosła 26 800 UAH. Takie wyliczenie przedstawił  Ukraiński Klub Agrobiznesu (UCAB), w oparciu o analizę danych Państwowej Służby Katastru Katastru.  Tymczasem Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności prognozowało średnią cenę na poziomie 40 000 UAH za hektar.

Portal LIGA.net zajął się przyczynami tej znaczącej rozbieżności. Okazało się, że ministerstwo uwzględniło w swych obliczeniach transakcje sprzedaży działek do jednego hektara, które – w przeliczeniu- mogą osiągnąć nawet cenę 700 000 UAH za hektar. Takie działki znajdują się w pobliżu dużych miast w obwodach kijowskim, lwowskim i odeskim i nie są wykorzystywane w celach rolniczych. Natomiast UCAB wzięło do swoich obliczeń realne ceny uprawianych gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 hektara.

UACB tłumaczy stosunkowo niską średnią cenę niewielką liczbą transakcji sprzedaży gruntów rolnych, niewysoką jakością sprzedawanych działek- z glebami piaszczystymi i na zboczach, podsumować w UСAB.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania rynku ziemi rolnej, czyli w  lipcu, Ukraińcy przeprowadzili do końca  3277 transakcji.   W sumie sprzedano niewiele ponad 5 tysięcy hektarów gruntów rolnych.

Na ilustracji: średnie ceny  ziemi rolnej uzyskane w lipcu w obwodach Ukrainy według Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn