Duże możliwości terminalu w Zaporożu

22 lipca 2021. Nowy terminal kontenerowy w Zaporożu, który połączył przemysłowe centrum Ukrainy z trzema największymi portami tzw. Wielkiej Odessy i pozwolił kilkakrotnie przyspieszyć transport na tej trasie.

Jak podaje agronews.ua, centrum kontenerowe „Terminal Zaporoże” zajmuje powierzchnię 60 tys. mkw i jednocześnie jest w stanie pomieścić 1400 TEU, czyli kontenerów o długości 20 stóp.

Infrastruktura i zdolnośći przeładunkowe terminalu:

  • front kolejowy o długości 900 m, umożliwia odbiór 150 kontenerów dziennie;
  • front samochodowy- 250 kontenerów na dobę;
  • zadaszone powierzchnie magazynowe mają około 2000 mkw;
  • kompleks celny obejmujący biuro i hangar do właściwej kontroli kontenerów przez służby specjalne;
  • otwarty skład celny o pojemności 500 TEU.

Terminal uruchomiła firma United Global Logistics- największy operator transportu multimodalnego.

Terminal jest czynny całą dobę, jest w stanie szybko dostarczyć towar do odbiorcy końcowego. Standardowy czas przejazdu pociągów grupowych i pojedynczych z Zaporoża do Odessy wynosi co najmniej 5-7 dni (w niektórych przypadkach do dziesięciu). Tymczasem pociąg kontenerowy, pokonuje trasę do portów tzw. Wielkiej Odessy (Terminal Kontenerowy Odessa, Port Brooklyn-Kijów i Port rybny w Czarnomorsku), w nie dłużej niż 30 godzin.

Oprócz portów Wielkiej Odessy United Global Logistics aktywnie rozwija dostawy towarów do Azji Centralnej (Kazachstanu, Turkmenistanu) – transportem mieszanym (drogowym, kolejowym, morskim).

Firma wysyła towary w kierunku zachodnim, do punktu Mościska-Czop z dalszym transportem kolejami wewnętrznymi Unii Europejskiej.

Przepustowość Terminalu Zaporoże w pierwszym etapie rozwoju wynosi 10 000 TEU rocznie.

Według dyrektora firmy Ołeksandra Kulika, terminal obsługuje wszystkie rodzaje ładunków, które można przewozić w kontenerach. Wyposażenie terminalu pozwala na pracę z ładunkami masowymi. W perspektywie jest eksport towarów do Europy w kontenerach kolejowych oraz odbiór towarów importowanych, co pozwoli klientom uniknąć sezonowych problemów z zezwoleniami na transport. Obecnie terminal odbiera ładunki z Austrii i Polski, a w niedalekiej przyszłości planowane jest wysyłanie ładunków do Czech i Niemiec.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn