Polskie partnerstwo dla społeczności ukraińskich

21 lipca 2021. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza wraz ze Stowarzyszeniem Gmin Atrakcyjnych Inwestycyjnie zorganizowała Forum „Gdzie gminy szukają inwestycji?” Swoimi doświadczeniami w przyciąganiu inwestycji podzielili się przedstawiciele polskich i ukraińskich miast.

Według Ruslana Maistruka, przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin Atrakcyjnych Inwestycyjnie, należy spełnić kilka warunków, aby przyciągnąć inwestycje do gromad.

„To strategia, jasne kierunki i zrozumienie tego, co każda gmina może osiągnąć na swoim terytorium. Poszukiwanie rezerw wewnętrznych, inwestycji, dotacji, partnerstwa publiczno-prywatnego”- podkreślił Maistruk.

Zdaniem pierwszego wiceprezesa Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej Olega Dubisza, polskie doświadczenie jest dla Ukrainy bezcenne i należy je wykorzystać.

„Chcielibyśmy organizować nasze spotkania tak, abyśmy nie tylko uczyli się z pozytywnych doświadczeń polskich kolegów, ale także z negatywnych. Polska jest jednym z głównych partnerów handlowych i gospodarczych Ukrainy. Ważne jest, aby wzrastał nie tylko komponent handlowy i gospodarczy tej współpracy, ale także udział inwestycyjny naszych polskich partnerów w rozwoju biznesu i społeczności lokalnych” – powiedział pan Dubisz.

Oksana Tkachuk, szefowa Departamentu Przyciągania i Wsparcia Inwestycji UkraineInvest, podkreśliła, że Ukraina zmierza w kierunku poprawy klimatu inwestycyjnego, choć powoli.

„Ukraina z roku na rok poprawia klimat biznesowy, co wpływa na atrakcyjność inwestycji. Widzimy to w podnoszeniu ratingów kredytowych i wskaźników makroekonomicznych Ukrainy. Inicjatywy legislacyjne również są owocne” – powiedziała pani Oksana.

Anatolij Amelin, współzałożyciel ukraińskiego Centrum Analitycznego „Instytut Przyszłości”, przyznał że inwestycje są najważniejszym czynnikiem rozwoju gospodarczego.

„Jeśli są inwestycje, powstaje produkcja, zmniejsza się import, zwiększa się eksport, tworzone są miejsca pracy, wzrastają płace i konsumpcja, płaci się podatki, budżet może inwestować w rozwój gospodarczy. Inwestycje są najważniejszym czynnikiem rozwoju systemów krajowych i regionalnych” uważa Amelin.

 

Uczestnicy form wskazywali, że reforma decentralizacyjna, która miała miejsce w Ukrainie, była bardzo przydatna dla regionów. Przecież teraz lokalne społeczności rozumieją, że one same wpływają na swój region, budżety i powstawanie nowych przedsiębiorstw.

Uczestnikom Forum przedstawiono case study Miejskiego Parku Innowacyjnego Biznesu miasta Sławutycz, swoimi doświadczeniami podzielili się burmistrzowie Białej Cerkwi i Czortkowa. Ze strony polskiej zaprezentowano również kilka udanych projektów samorządowych. W Ostrowie Wielkopolskim działa referat obsługi inwestorów, który pozwala nawiązać z nimi owocną współpracę. Zaś Łódź rozwija swój potencjał logistyczny: w najbliższych latach w pobliżu miasta planowana jest budowa największego lotniska w Europie Wschodniej, a także – połączenie kolejowe z Chinami. Ponoć w tym mieście Ukraińcy stanowią już 10 proc. mieszkańców.

Oleg Dubisz martwi się dużą liczbą obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce – w niektórych miastach odsetek ten jest jeszcze wyższy niż w Łodzi. Jego zdaniem konieczny jest powrót Ukraińców do pracy w Ukrainie, ewentualnie we wspólnych polsko-ukraińskich przedsiębiorstwach.

„W Polsce zarejestrowano 16 000 przedsiębiorstw, w których udziały mają Ukraińcy. Ludzie uciekają. A jeśli chcemy, aby biznes działał w społeczności lokalnej, swoje usługi oferuje nasza izba. Proszę zrobić zestawienie relacji z  Polską i Polakami. Jeśli nie macie polskich partnerów, Izba jest gotowa pomóc wam w komfortowej pracy” – zaapelował do liderów ukraińskich społeczności lokalnych wiceprezes PUIG.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn