Pomyłka SBU

19 lipca 2021. „Największą farmą kryptograficzną” w Ukrainie, ujawnioną niedawno przez SBU, okazała się… legalnie działająca firma IT.

„Największa farma kryptograficzna”, którą SBU złapała nielegalnym korzystaniu z energii elektrycznej Vinnytsiaoblenergo, w rzeczywistości okazała się firma informatyczna MMI Engineering. Według prawników firmy, zajmuje się ona rozwojem oprogramowania, utrzymaniem sieci i szkoleniem AI. Czyli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy podali w komunikacie nieprawdziwe informacje.

Engineering zawierło umowy z Vinnytsiaoblenergo i Enera Winnica na dostawę energii elektrycznej, płaci rachunki zgodnie z taryfą handlową, według wskaźników liczników. Firma posiada umowę najmu lokalu, w którym przeprowadzono poszukiwania. Jak zauważa prawnik firmy, tereny te to dawna siedziba ukraińskiego dostawcy energii elektrycznej Vinnytsiaoblenergo, która obecnie należy do Alfa Energy.

Przeszukanie przeprowadzono w związku ze śledztwem w sprawie działań urzędników firmy Alfa Energy. Funkcjonariusze SBU podejrzewali ich o nielegalne działania związane z zapewnieniem funkcjonowania platform kryptowalut. Firma MMІ Engineering nie jest wymieniona w dokumentach, będących podstawą do przeszukania.

  • 8 lipca 2021 r. SBU poinformowała, że ujawniła największą farmę kryptowalut w Ukrainie na terenie Vinnytsiaoblenergo, w której wykorzystywano prawie 5000 sztuk sprzętu komputerowego. 9 lipca Vinnitsaoblenergo JSC oświadczył, że nie ma nic wspólnego z największą w kraju farmą kryptowalut, wcześniej ujawnioną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn