Polska otwiera się na programistów

19 lipca 2021. Program „Poland. Business Harbour” został rozszerzony o kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę – ogłosiło we wtorek, 13 lipca, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Program Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, startupom oraz małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację do Polski. Program wystartował we wrześniu ubiegłego roku jako odpowiedź na sytuację na Białorusi, by zapewnić bezpieczne schronienie i możliwość rozwoju dla prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT, która jest jednak szczególnie narażona na prześladowania. Dzisiaj Poland. Business Harbour obejmuje Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę.

W ramach programu stworzony został specjalny typ wizy, który pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już 13 565, – podaje MSZ. Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na wsparcie w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, a także prawną i wizową pomoc w formule „business concierge”.

„Zależy nam na inwestowaniu w region Europy Środkowej i Wschodniej. To zgodne z założeniami polskiej polityki zagranicznej – Polska ma być hubem regionu i oddziaływać pozytywnie na sąsiadów, tak by długofalowo wspierać ich rozwój gospodarczy, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii” – poinformował Marcin Przydacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Program organizują Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji dot. programu można znaleźć na stronie.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn