Naboje po amerykańsku

19 lipca 2021. W Żytomierzu powstanie fabryka amunicji, której inwestorem będzie amerykańska firma.

Serhii Sukhomlyn – Prezydent Żytomierza powiedział, że amerykańska firma zainwestuje w Żytomierz i zbuduje przedsiębiorstwo zbrojeniowe. Sukhomlyn podkreśla, że to setki miejsc pracy, ogromna inwestycja o wartości ponad 100 mln USD i zaawansowane technologie. Po 2014 roku, kiedy Ukraina straciła fabrykę amunicji było wiele prób budowy nowej. Teraz pojawi się w Żytomierzu i będzie dostawcą amunicji dla sił zbrojnych Ukrainy. Produkcja amunicji nie będzie wiązała się z jej magazynowaniem w Żytomierzu.  

Rada miasta rozpoczęła przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej zagospodarowania terenu w przemysłowej strefie miasta w celu przekazania jej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „Żytomierskie Zakłady Amunicyjne”. Na najbliższym posiedzeniu rady miasta inwestor przedstawi programy socjalne, a także procedurę rekrutacji i zatrudnienia. Przewiduje się przydzielenie określonej liczby miejsc pracy dla kombatantów wojny na wschodzie Ukrainy, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Zaznacza się, iż inwestor wybierał pomiędzy Żytomierzem, Dnieprem i Lwowem.

Ukrinform podaje, że budżet państwa nie przewiduje środków na budowę zakładów amunicyjnych. Jurij Gusiew – prezes państwowego koncernu Ukroboronprom zaznaczył, że za finansową stronę projektu odpowiadają zagraniczni inwestorzy. Wśród głównych partnerów projektu Gusiew wyróżnił m.in. kanadyjskie firmy GL Munitions Inc. i Waterbury-Farrel. Umowę z nimi podpisano na początku czerwca.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn