16 lipca 2021. W Ukrainie zostanie zniesiony podatek od dochodów przedsiębiorstw dla firm produkujących silniki do pojazdów elektrycznych, akumulatory litowo- jonowe oraz ładowarki do nich.

Za zmianami do Kodeksu Podatkowego zagłosowała większość deputowanych w ramach projektów ustaw 3476 i 3477.  Celem obu ustaw jest rozwój branży samochodów elektrycznych w Ukrainie poprzez wprowadzenie  ulg podatkowych. Wśród wprowadzonych zmian wyróżnić należy następujące:

  • do 31 grudnia 2033 r. producenci samochodów elektrycznych oraz silników do pojazdów elektrycznych (oprócz trolejbusów), akumulatorów litowo-jonowych i stacji ładujących zostają zwolnieni z podatku od dochodów dla przedsiębiorstw (CIT).
  • Do 1 stycznia 2031 r. z podatku VAT zwolniony jest import towarów w Ukrainę przez przedsiębiorstwa, które posiadają, tworzą lub modernizują zakłady produkcyjne do przemysłowej produkcji samochodów elektrycznych.
  • Do 1 stycznia 2026 r. z podatku VAT jest również zwolniony import elektrycznych samochodów osobowych, a także import oraz wytwarzanie na terytorium Ukrainy samochodów zasilanych metanem lub biogazem.

Środki zwolnione z opodatkowania powinny być skierowane na prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie transportu elektrycznego, wyposażenie przedsiębiorstw, wzrost produkcji oraz wprowadzanie najnowszych technologii. W przypadku niecelowego wykorzystania tych środków, spółki będą karane grzywną i zmuszone do zapłaty pełnej kwoty podatku CIT wraz z odsetkami karnymi.

W pierwszym półroczu 2021 roku w Ukrainie zarejestrowano 3550 samochodów elektrycznych. Duży udział – bo prawie 90 proc.- mają w tych rejestracjach używanych samochody elektryczne.

Liderami na ukraińskim rynku samochodów elektrycznych w marcu były: Nissan Leaf, Chevrolet Bolt, Tesla Model 3, Tesla Model S, Renault Kangoo Z.E. Więcej o tym w artykule „Elektryka się napędza”.

Valentyn Honcharenko