Zbliża się Dzień NIepodległości

23 czerwca 2021. Święto Dnia Niepodległości będzie obchodzone przez 3 dni. Uroczystości rocznicowe będą kosztować 100 mln UAH.

24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Minie wtedy 30 lat od stosownej uchwały Rady Najwyższej Ukraińskiej SSR.

Plan działań rocznicowych, oprócz uroczystości, obejmuje projekty infrastrukturalne na dużą skalę, jak modernizacja 6 lotnisk regionalnych, rozwój eurokolei Kijów-Lwów-Skniłów, zakończenie budowy nowego kompleksu leczniczego w Ohmatdyt i inne. Przewidywana suma inwestycji i modernizacji powodowanych rocznicą to 5,4 mld UAH. Według Ministerstwa Finansów  wydatki na same obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości mają wynieść 100 mln UAH.

8 czerwca 2021 r. Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził plan działań na trzy dni- 22, 23 i 24 sierpnia.

  • Wielcy Ukraińcy zostaną wyróżnieni 22 sierpnia, będzie to coroczna nagroda dla Ukraińców, którzy popularyzują Ukrainę za granicą.
  • 23 sierpnia na całej Ukrainie zostaną podniesione ogromne flagi państwowe, które mają być trwałym, nie zdejmowanym symbolem. W tym samym czasie, we Lwowie odbędzie się międzynarodowy szczyt w sprawie Półwyspu Krymskiego.
  • 24 sierpnia odbędzie się defilada wojskowa z okazji 30. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak zapowiedział, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbędzie się ona na wodzie w Odessie i na lądzie w Kijowie. Planowane jest zaproszenie na defiladę szefów resortów obrony oraz szefów jednostek wojskowych państw partnerskich, a także Sekretarza Generalnego NATO i Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

W tym dniu przewidziano również uroczyste posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn