Powstanie Centrum Sztuki Marczuka

14 czerwca 2021. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o utworzeniu Muzeum i Centrum Kultury Sztuki Współczesnej im. Iwana Marczuka w Kijowie.

Wybitny malarz Iwan Marczuk był honorowym gościem Polsko- Ukraińskiego Biznes Rejsu po Dnieprze w2018 roku , który zainicjowała Weronika Marczuk. Organizatorami rejsu były: Polish Business Centre (spółka Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej) i kijowskie biuro PAIH.

Gabinet Ministrów ma przewidzieć w latach 2021-2022 środki budżetowe przebudowę obiektów w celu utworzenia Centrum Iwana Marczuka i powinien zaprosić do tego projektu prywatnych dobroczyńców.

12 maja prezydent Zełenski z żoną odwiedzili retrospektywną wystawę Iwana Marczuka i złożyłi życzenia z okazji 85. urodzin artysty. Dowiedziawszy się, że Marczuk szuka miejsca na muzeum, Zełenski zaoferował budynek, który obecnie należy do administracji państwowej.

• Iwan Marczuk to wybitny ukraiński malarz surrealista. Jest laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki i członkiem Rady Naukowej Międzynarodowej Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. W 2007 roku znalazł się w rankingu „100 dzisiejszych geniuszy” brytyjskiego dziennika The Daily Telegraph. Artysta zrealizował ok. 5 tys. prac, ponad 150 wystaw indywidualnych i ok. 50 wystaw zbiorowych. Jego obrazy są cenione przez kolekcjonerów krajowych i zagranicznych.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn