600 mln pod warunkami

10 czerwca 2021. Unia Europejska ustaliła warunki udzielenia pomocy dla Ukrainy w wysokości 600 mln EUR.

W Komisji Europejskej informują, że przyznanie nowej transzy pomocy makrofinansowej zależy przede wszystkim od przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

Jak podaje Europejska Prawda, poinformowała o tym przewodnicząca grupy wsparcia Ukrainy w Komisji Europejskiej Katarína Mathernová.

Głównym warunkiem jest reforma Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Ukrainy i Naczelnej Rady Wymiaru Sprawiedliwości. Jeśli tak się stanie,  rząd otrzyma 600 mln EUR, które trafią do budżetu.

Istotne jest również spełnienie wszystkich wymogów MFW związanych z zachowaniem niezależności Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU).

– Popieramy warunki umowy z MFW, ponieważ utrzymywanie współpracy z NABU jest wymogiem podstawowym, nie możemy nawet rozpocząć oceny postępów, jeśli nie ma współpracy z MFW – podkreśliła Mathernová.

Mathernová wstrzymała się jednak od prognoz dotyczących możliwych terminów uzyskania pomocy makrofinansowej. Wcześniej mówiło się, że spełnienie unijnych warunków jest możliwe jeszcze przed wrześniem.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn