Zakaz toreb plastikowych

7 czerwca 2021. Od 2022 roku sprzedaż toreb plastikowych w Ukrainie zostanie zakazana we wszystkich punktach handlowo-usługowych. Jest dziewięć miesięcy na przystosowanie się do tej zmiany.

Rada Najwyższa przyjęła ustawę „W sprawie ograniczenia obrotu plastikowymi torbami na terytorium Ukrainy” (№2051-1). Ustawa została skierowana do podpisu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ustawa zakazuje dystrybucji w handlu detalicznym, gastronomii i świadczeniu usług ultracienkich toreb foliowych oraz cienkich toreb foliowych.

Od marca 2022 ultracienkie i cienkie opakowania znikną ze sklepów. Wyjątkowo mogą być używane tylko do pakowania ryb, mięsa, produktów sypkich, lodu.

Eksperci sugerują stosowanie toreb biodegradowalnych, które zwykle są wykonane ze skrobi lub celulozy. Ustawowy zakaz nie dotyczy ich. Zdolność toreb plastikowych do biodegradacji została określona zgodnie z normami europejskimi.

Kiedy ustawa wejdzie w życie, konsumenci nie będą karani za używanie plastikowych toreb – kary dotkną tylko sprzedawców. Pierwsza grzywna wyneisie od 1700 do 3400 UAH, a za powtarzające się naruszenie będą musiałi zapłacić od 3400 do 8500 UAH.

Na świecie, co sekundę zużywa się około 160 000 plastikowych toreb. Obecnie jest to jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Według statystyk, każdy Ukrainiec zużywa 500 plastikowych toreb rocznie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn