Powstanie nowa rafineria?

4 czerwca 2021. Ukraina negocjuje z inwestorami budowę nowej rafinerii ropy naftowej i będzie partnerem w takim projekcie- poinformował  zastępca szefa Biura Prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Jego wywiad dla agencji Interfax- Ukrajina dotyczył głównie prezydenckiego programu „Wielkie Budownictwo”. Pytany o dostawy asfaltu z Białorusi, niezbędnego do budowy dróg, przyznał że Białoruś jest dla Ukrainy najważniejszym dostawcą masy bitumicznej. Napięcia polityczne i sankcje gospodarcze w relacjach z Białorusią mogą być przeszkodą w imporcie, choć na razie nie ma przerw w dostawach. Produkcja własna masy bitumicznej w rafinerii w Krzemieńczuku na pewno nie zaspokoi potrzeb budowniczych dróg. Import z Gracji czy Włoch jest kosztowny, także z powodów logistycznych.

Tymoszenko, dopytywany przez dziennikarza, przyznał że wykonawcy dróg zapewnili już sobie alternatywne źródła i trasy dostaw masy bitumicznej, gdyby jednak Białoruś przerwała eksport do Ukrainy. I dodał, tu zacytujemy, bo to ciekawa informacja:

„ Ponadto mamy pomysł na własną rafinerię ropy naftowej. Asfalt nie pochodzi bezpośrednio z ropy. Trzeba produkować paliwa, by go pozyskać.(…)  To duża inwestycja. Rozmawialiśmy z kilkoma inwestorami, ale państwo jest również gotowe do inwestowania w takie przedsiębiorstwo.”

Tymoszenko podkreślił, że warunkiem realizacji takiego scenariusza są pewne, niezależne od napięć politycznych dostawy ropy naftowej. W czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego  w Katarze zawarto wstępne porozumienia w sprawie budowy nowych terminali naftowych i gazowych w Odessie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn