Kolej na 4G

2 czerwca 2021. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy współpracuje z Ukrzaliznycią nad wdrożeniem standardu telefonii mobilnej 4 G na trasach kolejowych.

Wiceminister Transformacji Cyfrowej ds. Rozwoju Infrastruktury Cyfrowej Aleksander Szelest powiedział w komentarzu dla НВ Бизнес, że dziś wzdłuż torów kolejowych nie ma wystarczającej infrastruktury stacji bazowych, aby zapewnić wysokiej jakości dostęp do standardu 4G w wagonach pasażerskich. Ponieważ sygnał jest znacznie „wygaszany” w wagonach, stacje bazowe muszą być umieszczone co 2-3 km, co jest dość drogim przedsięwzięciem. Badane są więc możliwości innych rozwiązań technicznych, na przykład umieszczenia na dachu każdego wagonu specjalnego wzmacniacza, który odbierze sygnał ze stacji bazowej i przekaże go tylko pasażerom tego wagonu. Rozważa się również wymianę szkła w oknach wagonów kolejowych na takie, które mniej „gasi” sygnał telefonii mobilnej.

Warunki techniczne to nie jedyny problem. Operatorzy komórkowi w Ukrainie oświadczyli, że z własnych środków nie są w stanie wybudować infrastruktury dla standardu 4G na trasach kolejowych. Wiceminister Szelest zapowiedział, że w przyszłym roku powinny pojawić się środki z budżetu państwa na współfinansowanie tego projektu.

  • Ericsson uruchomił właśnie pierwsze na Ukrainie centrum demonstracyjne standardu 5G. Centrum umiejscowiono w biurze firmy w Kijowie i jest laboratorium testowym, dysponującym najnowszym sprzętem integrującym standardy telefonii mobilnej 4G i 5G. Centrum będzie pracowało w systemie 24/7 co umożliwi wszechstronne testy i prezentacje dla wszystkich zainteresowanych.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn