Dodawanie pomocy finansowej

31 maja 2021. Ubiegły tydzień przyniósł zapowiedzi 355 milionów USD pomocy finansowej dla Ukrainy.

  • Zarząd Banku Światowego przyznał Ukrainie dodatkowo 100 milionów dolarów. W ramach programu finasowania długoterminowego, Ukreximbank będzie udzielał pożyczek przedsiębiorstwom zorientowanym na eksport, które ucierpiały z powodu epidemii COVID-19. Pożyczki będą udzielane na dłuższy czas niż określają rynkowe standardy.
  • Natomiast Departament Stanu USA do wniosku budżetowego na 2022 rok wpisał kwotę 255 milionów USD pomocy dla Ukrainy. Zgodnie z wnioskiem skierowanym do Kongresu, pomoc powinna wzmocnić zdolność Ukrainy do przeciwstawiania się rosyjskiej agresji i przyspieszyć reformy niezbędne do integracji europejskiej. Pieniądze te zostaną również wykorzystane na wsparcie prac Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie oraz na przeprowadzenie reformy sądownictwa. „Finansowanie będzie wspierać społeczeństwo obywatelskie, decentralizację, dostęp do obiektywnych informacji, wysiłki na rzecz zwalczania wątpliwości dotyczących szczepień i przygotowania się do etapu po pandemii”- zapisał powiedział Departament Stanu we wniosku.

Departament Stanu USA planuje przyznać Ukrainie największą pomoc ze wszystkich 18 krajów na liście. Na drugim miejscu jest Gruzja z kwotą 88 milionów USD.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn