28 maja 2021. Prof. Grzegorz W. Kołodko w uznaniu wybitnego wkładu do światowych nauk społecznych został Zagranicznym Członkiem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU).

Profesor Kołodko związany jest z Katedrą Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego. Był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003, jest twórcą programów rozwoju społeczno-gospodarczego Polski: Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej.

Profesor umiejętnie upowszechnia się swoją wiedzą i popularyzuje nauki ekonomiczne. Jest autorem wielu książek i artykułów, chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami w czasie otwartych wykładów i spotkań.

Organizatorzy Baltic Business Forum, Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa- Północ- Wschód oraz Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza, z wdzięcznością wspominają udział Pana Profesora w BBF. Gratulujemy honorowego tytułu Zagranicznego Członka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy! Liczymy, że Pan Profesor przyjmie zaproszenie do udziału w 13 BBF planowanym w październiku bieżącego roku.

Dorobek naukowy prof. Kołodki zawiera także liczne publikacje w języku ukraińskim:

http://www.tiger.edu.pl/PUBLIKACJE_UA.pdf

Na liście Zagranicznych Członków NANU znaleźliśmy trzech innych Polaków.

  • Prof. Ryszard Kotliński jest geologiem morza, związanym z Uniwersytetem Szczecińskim.
  • Prof. Henryk Ratajczak to chemik teoretyczny z Polskiej Akademii Nauk.
  • Prof. Henryk Szymański jest fizykiem ciała stałego z PAN.

(Red.)