Pierwszy magazyn energii

21 maja 2021. DTEK uruchomił pierwszy w Ukrainie przemysłowy magazyn energii, oparty na bateriach litowo-jonowych.

Jak podaje serwis prasowy DTEK, powołując się na właściciela koncernu, Rinata Achmetowa: „Dzięki temu projektowi DTEK otwiera nowy rynek w Ukrainie – rynek magazynów energii. Magazyny energii to klucz do bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także nowy filar  wzrostu dla ukraińskiej energetyki ”.

Magazyn energii o mocy 1 MW i pojemności 2,25 MWh jest zainstalowany w mieście Energodar na terenie elektrowni cieplnej w Zaporożu i jest przeznaczony do gromadzenia i dostarczania energii elektrycznej do sieci, również świadczenie usług zapewniających niezawodność systemu elektroenergetycznego.

Projekt ten stał się możliwy dzięki międzynarodowemu partnerstwu i współpracy DTEK z czołowymi światowymi firmami zajmującymi się produkcją systemów magazynowania energii – Honeywell i SunGrid. Pierwszy przemysłowy system magazynowania energii podniesie sektor energetyczny Ukrainy na nowy poziom technologiczny i przybliży synchronizację z europejskim systemem energetycznym ENTSO-E.

W lipcu 2020 roku DTEK podpisał umowę z amerykańską firmą Honeywell na dostawę litowo-jonowego systemu magazynowania energii o mocy 1 MW i pojemności 1,5 MWh, zwiększając ją później do 2,25 MWh.

 

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn