Paperless od sierpnia

17 maja 2021. W dniu 30. lecia niepodległości urzędy w Ukrainie wejdą w tryb paperless.

Poinformował o tym, podczas przemówienia na konferencji „Diia Summit 2.0”, prezydent Zełenski. Oznacza to, że od 24 sierpnia 2021 roku władze publiczne będą przyjmować od obywateli dokumenty i zaświadczenia w formie elektronicznej. Urzędy nie będą mogły uzależniać swych usług publicznych od złożenia pisma na papierze.

„Wcześniej, aby uzyskać szereg zezwoleń, trzeba było płacić łapówki, a teraz trzeba będzie płacić tylko za Internet. Dawniej 10 gabinetów- obecnie 1 strona. Wcześniej 50 zaświadczeń i stanie w kolejkach. Teraz 3-4 kliknięcia w smartfonie. Wcześniej tygodnie i miesiące – teraz 10 lub 20 minut, aby otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą (FOP) i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością online” – powiedział prezydent Zełenski.

W ubiegłym roku biznes online otworzyło 5 proc. przedsiębiorców. W tym roku już połowa przedsiębiorców inicjuje swą działalność w formie online.  

Prezydent Zełenski zauważył, że Ukraina jest pierwszym krajem na świecie, w którym paszporty cyfrowe mają taką samą moc prawną jak paszporty papierowe.

Ukraina śmiało rozwija różne usługi cyfrowe i Ukraińcy chętnie z nich korzystają.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn