7 maja 2021. W ciągu roku, w Ukrainie cena chleba wzrosła o 12,5 proc. W związku tym, że cena pszenicy rośnie na rynku światowym, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen chleba. Taka tendencja cenowa ma ustabilizować się do końca czerwca.

„Niezależnie od ceny pszenicy na rynku światowym, chleb w Ukrainie drożeje co miesiąc o 1-1, 5 proc. A jeśli w tej chwili w Ukrainie ogólna inflacja wynosi 7,5 proc., to w ciągu roku cena chleba w Ukrainie wzrosła o 12,5 proc.”- powiedział ukraiński ekonomista Oleg Pendzin. Jak ocenia Pendzin,w czerwcu zmienią się prognozy dotyczące zbiorów zbieranych w Europie. A jeśli będą dobre zbiory pszenicy, szybko ruszy sprzedaż ziarna  po obniżonej cenie. Jeśli jednak na kontynencie europejskim prognozy zbiorów zbóż będą złe, to wysoka cena pszenicy będzie się utrzymywać.

W Stowarzyszeniu Młynarze Ukrainy uwazają, że ceny chleba w Ukrainie nie można zahamować, gdyż rosną cen zboża i innych składników niezbędnych do produkcji.

Produkcja chleba i wyrobów piekarniczych w Ukrainie w styczniu i lutym 2021 r. wyniosła 122,8 tys. ton, co stanowi spadek o 7,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.

OT