Oligarcha czy nie oligarcha?

28 kwietnia 2021. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowanie ustawy o statusie oligarchów. Projekt będzie przygotowany we współpracy z Komitetem Antymonopolowym oraz Biurem Prezydenta.

„Dzisiaj jednym z priorytetów jest opracowanie fundamentalnej ustawy o statusie oligarchy w naszym kraju” – powiedział Zełenski i jednocześnie zapewnił, że ukraińskie władze wspierają biznes, ale wpływ oligarchów na kraj, na wybory, na gospodarkę, na prawo jest niedopuszczalny.

Pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ruslan Stefanczuk w rozmowie z portalem „Ukraińska Prawda” ujawnił, że w ustawie zostanie określone kto to jest oligarchą i na jakiej podstawie ten status będzie przyznawany. Opracowane zostanie siedem kryteriów, obejmujących m.in. aspekt finansowy, wpływ na polityków itp. Po spełnieniu trzech i więcej parametrów osoba zostanie uznana za oligarchę, co poskutkuje nałożeniem odpowiednich sankcji, aż do momentu zaprzestania spełnienia warunków określonych w ustawie.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn