22 kwietnia 2021. Jak podała Ukrzaliznycia, PESA Bydgoszcz S.A. włączy się w program naprawczy taboru ukraińskiego przewoźnika kolejowego.

Iwan Jurik p.o. prezesa Kolei Ukraińskich poinformował, że tylko 4 z 14 autobusów szynowych  Pesa,  obsługiwanych przez Ukrzaliznycię (UZ), jest teraz sprawnych. Niektóre z tych składów są używane na trasie lotniskowej Boryspol Express. Ukrzaliznycia chce przygotować się do oczekiwanego ożywienia lotniczego ruchu pasażerskiego, prowadzonego z portu Kijów- Boryspol. Dlatego UZ i PESA uzgodniły, że przeprowadzą szczegółową ocenę techniczną stanu tego taboru i wypracują optymalny program naprawczy. Ponadto osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich specjalistów w celu obniżenia kosztów operacyjnych. Zastanawiano się też nad lokalizacją napraw autobusów szynowych.

UZ zachęciła PESĘ do udziału w projekcie City Express, który przewiduje integrację kolei z transportem miejskim. Stworzy to jedną przestrzeń transportową dla wygodnego ruchu mieszkańców dużych miast i ich satelitów. Projekt ten został uznany za jeden z priorytetów rozwoju infrastruktury Ukrainy. „Dlatego Ukrzaliznycia prowadzi rozmowy z wiodącymi producentami taboru, aby znaleźć partnerów”- powiedział Iwan Jurik.

Jak podano w komunikacie, polski producent wyraził zainteresowanie planami modernizacji floty lokomotyw UZ oraz- z zastrzeżeniem długoterminowych programów finansowania- pociągów pasażerskich do transportu międzyregionalnego.

Zapowiedziano kontynuowanie pracy wspólnej grupy roboczej ukraińskiego przewoźnika i polskiego producenta.

Foto: Wikipedia

(Red.)