Internet (może być) droższy

20 kwietnia 2021. Eksperci przewidują gwałtowny wzrost cen internetu w Ukrainie. Jakie są powody.

Zdaniem Ołeksandra Fedienki, przewodniczącego Komitetu ds. Cyfrowej i Inteligentnej Infrastruktury Rady Najwyższej Ukrainy, internet na Ukrainie może gwałtownie podrożeć.

Rząd nakłada specjalne cło w wysokości 23,5 procent na przewody i kable. Takie protekcjonistyczne decyzje zostały podjęte po skandalu związanym z importem przewodów do Ukrainy i wszczętym w z związku z tym postępowaniem sądowym w lipcu 2020 r

Dochodzenie wykazało, że import przewodów wzrósł o 128,84 proc. w wartościach bezwzględnych, a zużycie przewodów krajowych producentów znacznie spadło. Ograniczenie importu może spowodować zwyżkę cen, bo krajowi producenci nie nadążają z produkcją.

Według, Fedienki rząd nie bierze pod uwagę zwiększonego zapotrzebowania na  Internet w okresie kwarantanny i rozwoju sieci internetowych w regionach wiejskich. Teraz operatorzy aktywnie rozszerzają zasięg. Na ten program przeznaczono ogromne pieniądze z budżetu, więc popyt na importowane kable rośnie.

Na możliwe negatywne konsekwencje wprowadzanych ceł wskazuje operator komórkowy “Kyivstar”. Operatorzy będą zmuszeni pozyskać dodatkowe środki na inwestycje w infrastrukturę. Wstępne wyliczenia ekspertów wskazują, że dodatkowe koszty konsumentów wyniosą łącznie o co najmniej dziesięć milionów UAH.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn