19 kwietnia 2021. Zgodnie z planami rządu i Narodowego Banku Ukrainy (NBU), PrivatBank wkrótce zostanie wystawiony na sprzedaż – poinformował gubernator NBU, Kirył Szewczenko w wywiadzie dla GlobalCapital.

W ocenie NBU prywatyzacja PrivatBanku, który obejmuje swym zasięgiem 20 proc. ukraińskiego rynku bankowego,  zainteresuje najbardziej prestiżowych międzynarodowych inwestorów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i UE. Ten bank jest wiodacym w Ukrainie bankiem detalicznym, mocno osadzonym w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednak najpierw trzeba rozwiązać wiele problemów banku, czego przykładem jest 100 procesów sądowych z nim związanych. We wszystkich sporach sporach sądowych obecnych władz PrivatBanku z jego byłymi właścicielami, Ihorem Kołomojskim i Hennadijem Bohoubowem, NBU wspiera zarząd. Szewczenko podkreślił, że ma nadzieję na zakończenie spraw sądowych do końca roku.

Gubernator NBU wyraził nadzieję, że w ciągu 5 lat udział państwa w systemie bankowym Ukrainy zmniejszy się z 55 proc. do 25 proc., co wzmocni niezależność sektora bankowego.

(Red.)