Port lotniczy zdekomunizowany

9 kwietnia 2021. Dniepropietrowski Międzynarodowy Port Lotniczy został oficjalnie przemianowany na Dnipro.

Poinformował o tym na Facebooku minister infrastruktury Władysław Kryklij. Napisał: „Koniec z lotniskiem Dniepropietrowsk, jest Dnipro. Stara nazwa lotniska Dniepropietrowsk to już historia.  W certyfikatach lotniska, w bazach danych lotniczych, w materiałach informacyjnych, a także w rejestrach, obecnie lotnisko jest już o nazwie Dnipro”.

Dodał również, że wiosną tego roku mieszkańcy miasto  Dnipro i obwodu dniepropietrowskiego będą mogli przegłosować, która z historycznych postaci Ukrainy zostanie patronem tego lotniska.

Kryklij poinformował też, że do końca 2022 r. na lotnisku Dnipro postanie nowy terminal, do którego zostaną przekierowane wszystkie samoloty. Zaś do końca 2023 roku powstanie nowy pas startowy.

Skąd bierze się zmiana nazwy lotniska? Otóż 19 maja 2016 roku Rada Najwyższa Ukrainy- w ramach dekomunizacji- zmieniła nazwę miasta Dniepropietrowsk na miasto Dnipro. Rada zdecydowała też, że nazwa obwodu – dniepropietrowski- pozostanie w użyciu tak długo, jak długo będzie w tej formie zapisana w konstytucji.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn