100 milionów drzew dla planety

Już 10 kwietnia w Polsce zaczyna się międzynarodowa akcja ekologiczna „Greening of the Planet”. Jej celem jest zmobilizowanie miliona ludzi do posadzenia w ciągu trzech lat 100 milionów drzew na całej Ziemi.

Ta inicjatywa powstała w Ukrainie i jest kontynuacją projektu „Zazielenienia Ukrainy”, w ramach którego 17 października 2020 r. ustanowiono rekord Ukrainy – posadzono 2 miliony drzew w ciągu 1 dnia. Wtedy ponad 50 tysięcy Ukraińców przyłączyło się do tego wydarzenia. W 2021 roku organizatorzy postanowili przyciągnąć do akcji także inne kraje, których jest już ponad 100.

Organizatorem projektu jest ukraińska Fundacja Charytatywna „Озеленення України” („Greening of Ukraine” Foundation). Jej założycielami są Serhij Hajdajczuk- prezes największego klubu biznesowego, zrzeszającego ukraińskich liderów biznesu CEO Club Ukraine i Hanna Krysiuk- prezes Business Woman Club.

„Greening of the Planet” chce zwrócić uwagę na konsekwencje globalnego ocieplenia i potrzebę odbudowy ekosystemu naszej planety.

  • Polska przystępuje do tego działania. Liderem akcji w Polsce jest Weronika Marczuk, członkini Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Izba – oczywiście – przystępuje do „Greening of the Planet”.

Weronika Marczuk tak opisuje akcję:

Jestem wzruszona, że mam możliwość organizować polską część akcji, niewiele przez ostatnie lata Ukraina mogła dać światu ze względu na własne poważne trudności. Ale mimo wojny, pandemii, politycznych zawirowań, ludzie znajdują w sobie zasoby by myśleć o innych, o przyszłości, ekologii, o całej planecie. Sytuacja jest krytyczna, giną lasy, zwierzęta, pszczoły, a przemysł i hodowle już dawno przekroczyły dopuszczalne rozmiary. Serdecznie namawiam wszystkich z osobna, a także organizację, firmy, urzędy, każdego! do udziału w akcji. Zdrowie planety – to nasze zdrowie, zadbajmy o siebie wzajemnie”.

 

  • Zapraszamy do współudziału w zazielenieniu polskiego kawałka naszej planety!

Co zrobić, żeby dołączyć się do akcji? Można zgłosić chęć uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Weronikę Marczuk, wysyłając mail pod adres: wm@planetabee.pl lub samodzielnie wziąć w niej udział. Co oznacza samodzielny udział?

  1. Trzeba przeznaczyć teren na wysadzenie.
  2. Zakupić sadzonki.
  3. Od 10 kwietnia do 22 kwietnia ( Dzień Ziemi ) razem z rodziną i przyjaciółmi wysadzić drzewa. Prosimy pamiętać o ograniczeniach epidemiologicznych, wprowadzonych w związku z pandemią!
  4. Zrobić zdjęcie i zarejestrować swoje drzewko na stronie projektu (tym samym zająć miejsce na światowej mapie uczestników – pod koniec akcji wszystkie posadzone drzewa zostaną umieszczone na mapie geolokalizacyjnej projektu) .
  5. Cieszyć się ze wspólnego, międzynarodowego działania dla naszej wspaniałej planety!

Strona akcji:  https://greeningplanet.org/

Strona polskiego „drzewa” akcji: https://www.facebook.com/Greening-of-the-Planet-Poland-100316082150378

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn