8 kwietnia 2021. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zdecydował o udzieleniu 81,5 mln EUR kredytu na budowę Innovation District IT Park – projektu infrastrukturalnego lwowskiej branży IT.

Według serwisu prasowego IT Klastra, we Lwowie powstanie park technologiczny z biurami dla 10 tys. informatyków, wielofunkcyjne centrum i laboratoria naukowe. Całkowity koszt budowy pierwszej fazy projektu to 136 mln EUR. Otwarcie pierwszego etapu planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Jak mówi Stepan Wesołowski, CEO Lwowskiego klastra IT, inwestorzy spodziewali się decyzji kredytowej w lutym 2020 roku. Jednak banki wstrzymały podejmowanie ważnych decyzji finansowych ze względu na początek pandemii. Teraz inwestorzy otrzymali pozytywną odpowiedź od BGK.

Projekt realizowany jest przy udziale lokalnego inwestora i największego na świecie funduszu Real Estate, przy wsparciu i partnerstwie Lwowskiego klastra IT. Generalnym wykonawcą budowy będzie jedna z największych firm budowlanych w Polsce Unibep SA.

Innovation District IT Park to przestrzeń, w której będą pracować i studiować przyszli informatycy. Oprócz pomieszczeń biurowych w IT Park powstanie także kompleks laboratoriów, do których będą mieli bezpłatny dostęp naukowcy i studenci z różnych instytucji edukacyjnych miasta.

Ideą komponentu edukacyjnego jest danie studentom możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, studiowania w epicentrum branży IT, uczestniczenia w wydarzeniach i stażach w firmach IT. Projekt ma już pierwszych uczestników, a wśród nich: GlobalLogic, N-iX, Intellias, SoftServe i Perfectial.

OT