Pfizer dostarczy 10 mln szczepionek

8 kwietnia 2021. Ukraina zawarła umowę z amerykańską korporacją Pfizer na dostawę 10 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi – ogłosiło biuro prasowe prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla Ukrainy i dla Ukraińców – w końcu podpisaliśmy umowę z firmą Pfizer na dostawę 10 milionów dawek szczepionki Pfizer. To było trudne, ale dzięki rozmowie z dyrektorem firmy Albertem Bourlą udało się. Rozmawialiśmy 8 lutego i obiecał, że zrobi wszystko możliwe i niemożliwe. I dotrzymał słowa” – powiedział Zełenski.

Jak poinformował minister ochrony zdrowia Maksym Stepanov, pierwsze partie w ramach tego kontraktu będą dostarczone już w najbliższych miesiącach, a wszystkie 10 milionów dawek – do końca 2021 roku.

Według ministra, należy podawać prawie 6 mln dawek miesięcznie, czyli 270 tys. dziennie,  żeby do końca roku zaszczepić 70 proc. Ukraińców. „Czy jest to możliwe? Tak. Ale pod warunkiem, że w ten proces zostaną zaangażowane wszystkie poziomy administracji publicznej” – powiedział szef resortu zdrowia podczas posiedzenia Gabinetu Ministrów w dniu 7 kwietnia.

Jak podaje Ministerstwo Ochrony Zdrowia, w Ukrainie obecnie działa 11,5 tys. punktów szczepień. Jedna placówka jest w stanie wykonywać do 40-50 szczepień, co oznacza, że w całym kraju teoretycznie możliwe jest podanie 450-500 tys. dawek dziennie.

Do tej pory w Ukrainie zostało wykonanych 334 576 szczepień.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn