Odrodzenie gospodarcze

2 kwietnia 2021. Handel zagraniczny Ukrainy wzrósł w pierwszym kwartale 2021 r. o 12 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku- poinformował na Facebooku Taras Kaczka, Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa.

Eksport wzrósł o 12 proc. do 13,75 mld USD. Import wzrósł o 12 proc. do 15,1 mld USD. Łączna wartość transakcji wyniosła 28,8 mld USD. „Ukraińska gospodarka odbudowuje się” – napisał na fb minister Kaczka.

„To dobra i niezbyt dobra nowina- kontynuował swoim wpisie Taras Kaczka.- Dobrą wiadomością jest to, że eksport rośnie. (…) Ale rośnie również import. Nie tylko ze względu na rosnące koszty paliwa. Większy import przemysłu konsumpcyjnego (grupy 84,85, 90). A co najważniejsze jest więcej samochodów (grupa 87).

Oznacza to, że konsumenci są skłonni wydawać. Oznacza to więcej pobranych podatków. Ale jest to również minus w naszym bilansie handlowym, którego dynamika jest jeszcze poniżej wskaźników ubiegłego roku.  To także więcej emisji w naszych miastach.

Pod względem geograficznym wreszcie mamy wzrost eksportu do UE plus 17,9 proc. w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.

Eksport do Chin nadal rośnie w szalonym tempie: Q1 21 do Q1 20 plus 55,3 proc.

I z Chinami i z UE zmniejszamy ujemne saldo. Nawiasem mówiąc, mamy również dobrą równowagę z sąsiednimi krajami. Mamy 16 proc. wzrost obrotów handlowych z Polską i osiągnęliśmy pełny parytet w imporcie i eksporcie. (…)

Główną siłą napędową eksportu jest ruda i metale żelazne (…) Ale nasz handel żyje nie tylko zasobami naturalnymi. W pierwszym kwartale eksportowaliśmy o 50 proc. mebli więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. To wolumen 247,4 milionów dolarów. Jednocześnie saldo handlu tymi towarami jest dodatnie – dodatnie saldo wynosi 132,7 mln USD.”

Chciałoby się skomentować, nie tylko przedświątecznie: Alleluja i do przodu, Panie Ministrze!

Fotografia z profilu na fb.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn