Money, money, money…

2 kwietnia 2021. Ukraina potrzebuje w tym roku 6 mld USD pożyczek. „Współpraca kredytowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym jest naszym scenariuszem, bazowym”- powiedział dla liga.net Siergiej Marczenko, minister finansów Ukrainy. Odnowienie umowy zależy od „szeregu nierozstrzygniętych kwestii, które należy rozwiązać”- to wypowiedź szefa misji MFW w Ukrainie Gösta Ljungmana.

Przedstawiciel MFW w Kijowie jest „twardym” recenzentem polityki gospodarczej władz Ukrainy, który nie używa dyplomatycznych ogólników. Rozmawia z ukraińskimi politykami, ale swoje sygnały wzmacnia wywiadami dla ukraińskich mediów.

30 marca ukazał się wywiad  Gösta Ljungmana dla agencji Interfax- Ukrajina. Zadeklarował, że „MFW chce wspierać rozwój gospodarczy i dobrobyt Ukrainy. Pokazaliśmy to poprzez serię programów wspieranych przez MFW nieprzerwanie od początku 2014 roku. I będziemy nadal wspierać dobrą politykę gospodarczą i transformację gospodarki.” Pokazał też jednak słabe strony Ukrainy starającej się o kolejne transze kredytowe MFW.

Obejmuje je „lista kontrolna” Funduszu, na której są:

  • ochrona Narodowego Banku Ukrainy przed naciskami politycznymi. „Nawet polityka (Narodowego Banku Ukrainy- red.), która jest jednoznacznie dobra dla stabilności gospodarczej i dobrobytu narodu ukraińskiego, nie zawsze będzie popularna wśród wszystkich. I z tego powodu niezwykle ważne jest, aby chronić NBU i jego pracowników przed nadmierną presją zewnętrzną podczas prowadzenia pracy w dobrej wierze.”
  • Wzmocnienie praworządności poprzez utrzymanie wprowadzonych unijnych standardów instytucji antykorupcyjnych. „Rozwój gospodarczy Ukrainy jest hamowany przez brak zaufania do sądownictwa i wysoki poziom korupcji. Najważniejszą rzeczą, która uwolni potencjał wzrostu Ukrainy, jest wzmocnienie praworządności i wykorzenienie korupcji.(…) Jeśli chodzi o integralność agencji antykorupcyjnych i sądownictwa, ufamy, że władze ukraińskie postrzegają te zasady jako fundamentalne.”
  • Przywrócenie deficytu budżetowego do poziomu sprzed pandemii. „Nie powinno więc być pytania, czy Ukraina powinna zmniejszyć deficyt budżetowy, ale kiedy? A w tym celu musi istnieć już dobry plan, jak to się stanie, w tym poprzez dobrze zaprojektowane środki podatkowe.”
  • Budowanie w pełni funkcjonującego rynku energii dla gospodarstw domowych, bez ustanawiania urzędowych cen. „Jest i będzie znaczna część ludności Ukrainy, która nie może pokryć kosztów gazu, ciepła, ciepłej wody i energii elektrycznej. Najskuteczniejszym sposobem wspierania tych gospodarstw domowych jest ich identyfikacja i zapewnienie im wsparcia finansowego za pośrednictwem budżetu, tak aby mogły one płacić rachunki za media. Ten instrument wsparcia istnieje w formie programu dopłat do przedsiębiorstw gospodarstwa domowego.”
  • Nie podejmowanie decyzji o amnestii podatkowej. „Bezwzględnie konieczne jest również, aby amnestia nie była wykorzystywana jako narzędzie do prania dochodów pochodzących z przestępczości i korupcji oraz aby nie była nadużywana w celu przyznania amnestii z działalności przestępczej.”

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn