Strajk kolejarzy odwołany

31 marca 2021. Ukraińscy kolejarze zawarli porozumienie ze swoim pracodawcą- Ukrzaliznycią i odłożyli strajk.

Wcześniej informowaliśmy, iż Związek Zawodowy Kolejarzy i Konstruktorów Transportu Ukrainy planował przeprowadzić masowy protest w ostatnim dniu marca. Powodem strajku było niskie wynagrodzenie oraz brak dodatkowych świadczeń dla pracowników kolejowych. Ministerstwo Infrastruktury i  Ukrzaliznycia rozpoczęły negocjacje z protestującymi. Efektem rozmów stało porozumienie zawarte w przeddzień planowanej akcji.

Ukrzaliznycia zobowiązała się, m.in., do podwyższenia stawek i wynagrodzeń pracowników kolejowych o 10 proc. od 1 czerwca tego roku,  pod warunkiem stabilizacji sytuacji ekonomicznej firmy. Nie dotyczy to jednak pracowników, których wynagrodzenie wynosi powyżej 30 tys. UAH (ok. 1080 USD). Ponadto strony uzgodniły rozpocząć dalsze rozmowy w sprawie podwyżek dla różnych kategorii pracowników od 1 lipca br.

Związek Kolejarzy zobowiązał się zapewnić wszechstronne wsparcie dla Ukrzaliznyci i wspólnie bronić stanowiska przed właściwymi organami państwowymi w kluczowych kwestiach. Dotyczy to, m.in., ujednolicenie taryf za przewóz towarów i pustych wagonów, zwolnienia z podatku gruntowego od transportu kolejowego, akcyzy na olej napędowy, wypłata dywidendy do budżetu państwa z okresu 2018-2020.

Ze względu na zawarte porozumienie i aktywizację dialogu z rządem, Związek Kolejarzy podjął decyzję o odłożeniu planowanego strajku.

  • Wcześniej Władysław Kriklij – Minister Infrastruktury Ukrainy poinformował, iż od kwietnia br. przywraca się 5. dniowy tydzień pracy oraz wszystkie świadczenia socjalne, które zostały wstrzymane w styczniu 2021 r. z powodu epidemii koronawirusa. Ponadto o 25 proc. zwiększa się koszty delegacji służbowej na terytorium Ukrainy. Propozycja Ministra posłużyła podstawą zawartego porozumienia. Więcej o tym w artykule „Strajk kolejarzy”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn