Gastronomia odrodzi się

31 marca 2021. Liczba restauracji i kawiarni w Ukrainie w 2020 r. spadła o 20 proc. W 2021 r. spodziewane jest odrodzenie tej branży.

Jak podaje Agencja „Interfax-Ukraina”, od początku 2020 r. do stycznia 2021 r. liczba restauracji i kawiarni zmniejszyła się o prawie 4 tys. lokali (z 18,6 tys. do 14,7 tys.).

Według negatywnego scenariusza, w marcu ubiegłego roku przewidywano zmniejszenie liczby restauracji i kawiarni o prawie połowę. Lecz rynek ukraiński wykazał względną stabilność. Zmniejszenie liczby lokali spowodowało spadek wolumenu obrotów na tym rynku o prawie 30 proc. – do 14,1 mld USD. Jest to wynik fizycznego zamknięcia na czas kilku lockdownów, a także braku zagranicznych turystów.

Eksperci przewidują, że wpływ obecnego lockdownu na rynek gastronomiczny będzie minimalny. Zamkną tylko te lokale, które wcześniej planowano zamknąć. Większość placówek opracowała już optymalny format pracy. Dlatego już w tym roku rynek gastronomiczny zacznie się odradzać. Wiele ciekawych lokalizacji zostało zwolnionych, a czynsze na nich spadły. Najbardziej popularne są teraz formaty hybrydowe — sklepy-kawiarnie, sklepy-bary.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn