Dyplomacja online

17 marca 2021. Prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret umożliwiający stworzenie ambasad Ukrainy działających w trybie zdalnym z siedzibą w Kijowie. Tekst dokumentu pojawił się na stronie Biura Prezydenta 15 marca.

Jak wyjaśnił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba, zmiany te usprawnią zarządzanie i uczynią ambasady bardziej mobilnymi, wydajnymi i zorientowanymi biznesowo.

Od tego momentu będzie możliwe stworzenie zagranicznej ambasady Ukrainy z siedzibą w Kijowie. Oznacza to, że ambasada fizycznie będzie znajdować się w Ukrainie, zapewniając obecność Ukrainy w obcym państwie w trybie zdalnym. W dobie online taka instytucja może pełnić prawie wszystkie te same funkcje, co fizycznie zlokalizowana za granicą” – wyjaśnił minister, dodając, że taki format funkcjonuje w wielu innych krajach, w tym z UE.

Ponadto minister poinformował o nowym formacie ambasad Ukrainy za granicą „1+2” (ambasador i dwóch dyplomatów), który wdraża Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Służba dyplomatyczna jest bardzo podobna do służby wojskowej. Jej przyszłość to kompaktowe, mobilne jednostki, które są w stanie szybko i skutecznie wykonywać powierzone zadania. Dlatego opracowaliśmy nowy format. Ambasady „1+2” staną się tak zwartymi zespołami dyplomatycznymi, w szczególności w krajach i regionach, w których Ukraina nie była reprezentowana wcześniej”.

W dokumencie określono, że zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi mogą być zarówno ambasady (w tym z siedzibą w Kijowie), jak przedstawicielstwa, misje przy organizacjach międzynarodowych oraz konsulaty, a także wyznaczono zadania i główne funkcje instytucji dyplomatycznych.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn