10 marca 2021. Ukraina pracuje nad otwarciem kilku ambasad i konsulatów w różnych krajach. Wg tych planów we Wrocławiu ma powstać konsulat.

Jak podaje „Interfax-Ukraina”, podczas briefingu minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba ogłosił, w których krajach planowane jest otwarcie ambasad i konsulatów.

Minister zapowiedział  otwarcie konsulatu generalnego Ukrainy we Wrocławiu.

 – Już zaczęliśmy go tworzyć, aby jeszcze skuteczniej i lepiej pomagać obywatelom Ukrainy, którzy pracują, studiują lub mieszkają w RP – mówił Kuleba.

Przypomnijmy, że w rankingu misji dyplomatycznych, ambasada Ukrainy w Warszawie zajmuje prestiżowe trzecie miejsce.

Ambasada zostanie otwarta w Republice Ghany zostanie, ponieważ jest to zgodne z kursem stopniowego wzmacniania pozycji Ukrainy w Afryce.

Zostanie również uruchomiona Ambasada Ukrainy w Republice Filipin. „Kraj jest bardzo skomplikowany, trzeba z nim pracować, aby był bardziej przychylny ukraińskim inicjatywom w organizacjach międzynarodowych, przede wszystkim w ONZ. Widzimy duże zainteresowanie ukraińskiego biznesu tym krajem” – powiedział minister.

Pełnoprawną ambasadą stanie się także placówka w Chile, będąca obecnie filią ambasady w innym kraju. Konsulaty powstaną w Bombaju (generalny) i w rumuńskim Sighetu Marmatiei.

Nowe przedstawicielstwa to dodatkowe możliwości ochrony interesów państwa, biznesu i obywateli Ukrainy. Obiecuję, jako minister, że te ambasady i konsulaty zostaną szybko utworzone, że będziemy tam zatrudniać profesjonalistów. Cieszę się, że pomimo wszystkich trudności nie możemy zwijać, ale raczej rozszerzać naszą obecność na świecie, wzmacniać pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej – podkreślił Kuleba.

OT