Wielkie Budownictwo przyciąga migrantów

5 marca 2021. Zdecydowana większość Ukraińców zatrudnionych w Wielkim Budownictwie pracowała wcześniej za granicą, zwłaszcza w Polsce. Wielkie Budownictwo to program Prezydenta Ukrainy, którego celem jest poprawa infrastruktury transportowej i socjalnej.

Przykładem może być historia firmy „Autostrada-Południe”, której personel w 2021 roku powiększył się do 4 tys. pracowników. Zdecydowana większość nowych budowniczych wróciła z emigracji zarobkowej. Inżynierowie, brygadziści i inni specjaliści mogą wreszcie pracować w Ukrainie.

Agencja Ukrinform opisała historię kierownika budowy, który przed pandemią koronawirusa pracował w Polsce przy budowie budynków mieszkalnych. Po ograniczeniach wynikających z kwarantanny wrócił w Ukrainę i – jak powiedział – znalazł lepszą pracę. Teraz dostaje pensję nieco niższą niż w Polsce, więc nie widzi powodu, aby wyjeżdżać zarobkowo za granicę.

Główny inżynier opowiedział agencji, że w 2018 roku podjął pracę w polskiej firmie, gdzie zajmował się projektowaniem obiektów transportowych dla polskiej kolei. Poprzez częste i długie podróże służbowe do Krakowa zmuszony był mieszkać w dwóch krajach, prowadzić dwa domy. Teraz ma pracę w Ukrainie, dostaje wynagrodzenie o 25 proc. wyższe niż w Polsce.

Jak poinformował Ukrinform, według koordynatora programu Wielkie Budownictwo Kiriła Tymoszenko, w 2021 roku podjęte będą różne prace na 6 500 km dróg i 245 obiektach inżynieryjnych.

W tym roku ruszy projekt Wielka Rekonstrukcja. W planach do 2024 r. jest przywrócenie 150 zabytków kultury na terenie całej Ukrainy.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn