26 lutego 2021. Od poniedziałku do środy trwało kolejne forum „Ukraina 30”, którego tematem tym razem była infrastruktura. Cykl konferencji tematycznych nawiązuje do 30 projektów strategicznych, które prezydent i rząd zamierzają zrealizować do 2030 roku w ramach Narodowej Strategii Gospodarczej Ukrainy.

Forum „Ukraina 30” to dobra okazja, by zorientować się „co w trawie piszczy”, jakie są zamiary i  działania władz Ukrainy w różnych obszarach gospodarki.

  • W 2021 r. w Ukrainie będzie przebudowanych 4678 km dróg – o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku i prawie czterokrotnie więcej niż średnia roczna w latach 2017-2019. Struktura planowanych prac to: 1205 km dróg międzynarodowych, 1363 km dróg krajowych, 1206 km dróg terytorialnych i 904,3 km dróg regionalnych.
  • Powstaną stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych – zwiększy się liczba stacji na najpopularniejszych autostradach: Kijów-Lwów, Kijów-Odessa i Kijów-Dnipro.
  • W celu wsparcia turystyki rozpoczynają się prace przy naprawie 320 km dróg górskich w ramach projektów Mały Pierścień Karpacki, szlak turystyczny we Lwowie i Zakarpacie.
  • Nastąpi pełna cyfryzacja Uktrposzty, powstanie 2000 mobilnych urzędów pocztowych, pięciu zautomatyzowanych centrów pocztowych i 10 magazynów sortowania.
  • W tym roku ruszy budowa sieci szybkich polaczeń kolejowych na torach europejskiej szerokości. W przyszłości ze Lwowa do Charkowa będzie można podróżować z prędkością do 250 km na godzinę, w czasie 3-4 godzin. Obecnie ta podróż trwa 14 godzin samochodem lub szybkimi pociągami InterCity. Pierwszym krokiem będzie rozpoczęcie w tym roku budowy 80 km europejskich torów od granicy polskiej do Lwowa.
  • Planuje się, że ukraińska sieć kolei dużych prędkości będzie rozchodzić się promieniście z Kijowa do Lwowa, Odessy, Charkowa, Dnipro i Zaporoża. Koreański Hyuandai już zgłosił gotowość współpracy przy wprowadzeniu szybkich kolei w Ukrainie.
  • Ukraina planuje utworzenie do końca roku państwowej linii lotniczej . W przypadku lotów krajowych linia lotnicza korzystałaby z samolotów Antonow. W celu promocji regionalnych podróży lotniczych planowane jest zniesienia podatku VAT od biletów na loty krajowe.

Analitycy z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej szacują, że same tylko inwestycje drogowe zwiększą PKB Ukrainy o 2,2 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. W swym raporcie napisali, że lepsze drogi przyczyniają się także do szybkiego rozwoju regionów słabiej rozwiniętych, co pokazuje przykład Polski i Turcji.

(Red.)