Ukraina 30. Infrastruktura

26 lutego 2021. Od poniedziałku do środy trwało kolejne forum „Ukraina 30”, którego tematem tym razem była infrastruktura. Cykl konferencji tematycznych nawiązuje do 30 projektów strategicznych, które prezydent i rząd zamierzają zrealizować do 2030 roku w ramach Narodowej Strategii Gospodarczej Ukrainy.

Forum „Ukraina 30” to dobra okazja, by zorientować się „co w trawie piszczy”, jakie są zamiary i  działania władz Ukrainy w różnych obszarach gospodarki.

  • W 2021 r. w Ukrainie będzie przebudowanych 4678 km dróg – o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku i prawie czterokrotnie więcej niż średnia roczna w latach 2017-2019. Struktura planowanych prac to: 1205 km dróg międzynarodowych, 1363 km dróg krajowych, 1206 km dróg terytorialnych i 904,3 km dróg regionalnych.
  • Powstaną stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych – zwiększy się liczba stacji na najpopularniejszych autostradach: Kijów-Lwów, Kijów-Odessa i Kijów-Dnipro.
  • W celu wsparcia turystyki rozpoczynają się prace przy naprawie 320 km dróg górskich w ramach projektów Mały Pierścień Karpacki, szlak turystyczny we Lwowie i Zakarpacie.
  • Nastąpi pełna cyfryzacja Uktrposzty, powstanie 2000 mobilnych urzędów pocztowych, pięciu zautomatyzowanych centrów pocztowych i 10 magazynów sortowania.
  • W tym roku ruszy budowa sieci szybkich polaczeń kolejowych na torach europejskiej szerokości. W przyszłości ze Lwowa do Charkowa będzie można podróżować z prędkością do 250 km na godzinę, w czasie 3-4 godzin. Obecnie ta podróż trwa 14 godzin samochodem lub szybkimi pociągami InterCity. Pierwszym krokiem będzie rozpoczęcie w tym roku budowy 80 km europejskich torów od granicy polskiej do Lwowa.
  • Planuje się, że ukraińska sieć kolei dużych prędkości będzie rozchodzić się promieniście z Kijowa do Lwowa, Odessy, Charkowa, Dnipro i Zaporoża. Koreański Hyuandai już zgłosił gotowość współpracy przy wprowadzeniu szybkich kolei w Ukrainie.
  • Ukraina planuje utworzenie do końca roku państwowej linii lotniczej . W przypadku lotów krajowych linia lotnicza korzystałaby z samolotów Antonow. W celu promocji regionalnych podróży lotniczych planowane jest zniesienia podatku VAT od biletów na loty krajowe.

Analitycy z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej szacują, że same tylko inwestycje drogowe zwiększą PKB Ukrainy o 2,2 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. W swym raporcie napisali, że lepsze drogi przyczyniają się także do szybkiego rozwoju regionów słabiej rozwiniętych, co pokazuje przykład Polski i Turcji.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn