25 lutego 2021. 51 proc. obywateli Ukrainy czerpie informacje z Internetu, 44 proc. – z telewizji i jedynie 2 proc. – z radia i prasy – wynika z badania socjologicznego przeprowadzonego przez firmę Research&Branding Group na początku 2021 roku.

Szczególne miejsce wśród internetowych źródeł informacji zajmują sieci społecznościowe, m.in.  Facebook, z którego korzysta 59 proc. Ukraińców. Do najbardziej popularnych w Ukrainie sieci społecznościowych należą również YouTube (43 proc.), Instagram (30 proc.) oraz Telegram (17 proc.), którego liczba użytkowników wzrosła trzykrotnie w ciągu trzech ostatnich lat. Równocześnie tracą na popularności rosyjskie sieci Odnoklassniki (5 proc.) i Vkontakte (3 proc.).

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do rozwoju komunikatorów internetowych nie tylko jako środka komunikacji, ale również jako medium. Najpopularniejszym komunikatorem w Ukrainie jest Viber (zarejestrowanych jest 57 proc. obywateli), drugim jest Messenger (37 proc.), a trzeci to Telegram (20 proc.). Natomiast z popularnych kiedyś Whatsapp’a i Skype’a korzysta obecnie co dziesiąty Ukrainiec.

Prawie połowa obywateli Ukrainy uważa, że komunikatory i sieci społecznościowe mają wpływ na procesy społeczno-polityczne w kraju, a co dziesiąty respondent jest przekonany, że ten wpływ jest decydujący. Co piąty mieszkaniec nie dostrzega wpływu sieci społecznościowych na życie, a 23 proc. nie ma zdania na ten temat.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Research&Branding Group w dniach 20 stycznia – 1 lutego 2021 r. na próbie 1,8 tys. respondentów w wieku powyżej 18 lat metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face).

TG