Rząd i eksperci o migrantach

15 lutego 2021. Ukraina planuje udzielać migrantom zarobkowym dofinansowania w wysokości do 150 tys. UAH na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Odpowiednia ustawa czeka na rozpatrzenie parlamentu.

Prawo do otrzymania takiej dotacji będą mieli obywatele Ukrainy, którzy pracowali za granicą przez co najmniej jeden rok i są gotowi zainwestować zarobione środki w założenie lub rozwój własnej działalności gospodarczej w Ukrainie. Kwota dofinansowania wyniesie maksymalnie 150 tys. UAH i będzie proporcjonalna do wysokości wkładu własnego uczestnika programu.

Ponadto dofinansowanie będzie zależeć od stażu ubezpieczeniowego migranta. Dla obywateli Ukrainy, którzy mają staż ubezpieczeniowy powyżej 10 lat, jednorazowa dotacja będzie bezzwrotna, natomiast obywatele z mniejszym stażem dostaną środki w formie nieoprocentowanej pożyczki państwowej na okres 5 lat.

Zdaniem rządu taka inicjatywa pozwoli obywatelom nie wyjeżdżać do pracy za granicą. „Nie są to duże pieniądze, ale jesteśmy przekonani, że dla ludzi posłuży to dodatkową motywacją do pozostania w kraju, tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania społeczności lokalnej” – wyjaśnia premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Eksperci rynku pracy mają wątpliwości co do skuteczności programu. Vasyl Voskoboinyk, Prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Firm z Międzynarodowego Zatrudnienia, zauważa: “Finansowanie tego projektu zakłada, że pieniędzy wystarczy jedynie dla 720 osób. Czy odmieni to losy milionów Ukraińców pracujących za granicą? – to pytanie retoryczne”.

W Gabinecie Ministrów spodziewają się, że Rada Najwyższa uchwali ustawę już w tym roku.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn