Unia – Ukraina – Polska i szczepionki

12 lutego 2021. UE postrzega Ukrainę jako ważnego partnera i zapewni Ukrainie pomoc polityczną, finansową i techniczną, także w przezwyciężeniu skutków pandemii – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Brukseli 10 lutego.

Unia Europejska wspomaga Ukrainę w walce c Covid-19 na różne sposoby.

Po pierwsze przekierowała kilka trwających i planowanych programów wsparcia tak, by 190 mln EUR trafiło na Ukrainę i pokryło zapotrzebowanie związane z pandemią.

Po drugie, jak podaje PAP i Ukrinform, w ramach programu COVAX w lutym Ukraina otrzyma 117 tys. dawek szczepionki Pfizer. Natomiast w pierwszym półroczu Ukraina otrzyma 2,2-3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca/Oxford. Komisja Europejska pomaga też Polsce w odsprzedaży Ukrainie 1,2 miliona dawek szczepionki AstraZeneca. Unijne umowy zakupowe umożliwiają odsprzedaż bez zysku. Komisja pomaga w układaniu umów kontraktowych oraz transporcie i dostawie z Polski w Ukraine za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Dombrovskis komentował: „Nie możemy doczekać się rozpoczęcia szczepień w Ukrainie w tym miesiącu. Jesteśmy jednak zaniepokojeni wpływem rosyjskiej dezinformacji na proces szczepień w Ukrainie i jesteśmy gotowi pomóc w walce z dezinformacją i sceptycyzmem wobec szczepionek”.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy o rejestracji szczepionek przeciwko COVID-19 przed zakończeniem badań klinicznych, ale pod pewnymi warunkami. Gabinet Ministrów zakazał rejestracji i stosowania rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi w Ukrainie.

  • 9 lutego ukraińska delegacja rządowa rozpoczęła roboczą wizytę w Brukseli. Premier Denys Szmyhal spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Program wizyty obejmował również szereg spotkań roboczych z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 11 lutego Szmyhal poprowadził rozmowy w formacie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina.

OT

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn