Kernel kupuje inny holding

12 lutego 2021. Holding Kernel złożył wniosek o przejęcie holdingu rolnego Kaskad – Agro od ukraińskiego biznesmena i byłego deputowanego Witalija Chomutynnika.

Jak informuje „Interfax-Ukraina”, wniosek Kernel Holding S.A. o uzyskanie zezwolenia na zakup ponad 50 proc. w Kaskad-Agro i 12 innych firmach rozpatrzy Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

Kaskad-Agro gospodaruje na 43 tys. hektarach ziemi.  

Co ciekawe Cascade Investment Fund dysponujący akcjami Kaskad-Agro w październiku 2015 r. nabył 5 proc. akcji Kernel Holding, a do końca 2017 r. zwiększył swój pakiet do 6,59 proc.

Akcje Kernel Holding są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2007 roku. Największym akcjonariuszem Kernel za pośrednictwem Namsen LTD jest Andrij Werewski z udziałem około 40 proc. Według rankingu najbogatszych Ukraińców, stworzonego przez NV i firmę inwestycyjną Dragon Capital, „wartość” Andrija Werewskiego “Kernel” szacuje się na 358 milionów USD. Natomiast „Focus” uznał, że Werewski ma 1 miliard USD.

W 2017 Andrija Werewskiego nazwano największym właścicielem ziemskim Ukrainy. Kontrolując Kernel Holding, kontroluje zasób ziemi o powierzchni 604,5 tys. ha.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn