Spadek ruchu lotniczego

10 lutego 2021. Przedsiębiorstwo Państwowe Obsługi Ruchu Powietrznego Ukrainy „UkSATSE” w styczniu 2021 r. zapewniło nawigację dla 9842 lotów. To o 54,2 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku.

Według UkSATSE w pierwszym miesiącu tego roku obsłużono nawigacyjnie:

  • 1356 lotów krajowych (mniej o 23,9 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r.),
  • 4624 loty międzynarodowe (minus 59,9 proc.),
  • 3862 lotów tranzytowych (minus 52,8 proc.).

Ukraińskie linie lotnicze wykonały 2988 lotów (o 54,6 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku), zagraniczni przewoźnicy – 6854 loty (minus 54,1 proc.).

Trend ruchu lotniczego w Ukrainie nie zmienił się znacząco, ale ma wszelkie powody do poprawy wraz ze zbliżaniem się letniego sezonu nawigacyjnego, który rozpocznie się 31 marca.

Szef UkSATSE Andrij Yarmak zaznaczył, że po szczepieniach obywateli rządy zapewne zaczną znosić ograniczenia na przejściach granicznych, zwiększać mobilność ludności, a co za tym idzie wzrośnie zapotrzebowanie na transport lotniczy.

UkSATSE zwraca uwagę, że tak zwane cyfrowe paszporty szczepień i testów odegrają znaczącą rolę w wznowieniu ruchu lotniczego. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), przy wsparciu rządów na całym świecie, pracuje nad opracowaniem IATA Travel Pass, czyli aplikacji mobilnej, która pomoże pasażerom podróżować wygodnie i bezpiecznie, zgodnie z wymogami sanitarnymi. Niektóre kraje, takie jak Cypr i Gruzja, już ogłosiły zniesienie ograniczeń dotyczących przekraczania granic ze „znakiem szczepień”.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn