Fusy z kawy przed gołoledzią

8 lutego 2021. Kraków idzie śladem Lwowa. To we Lwowie, w ramach projektu pilotażowego wykorzystano fusy z kawy do zimowego utrzymania ścieżek i alejek. Kraków również zdecydował się na  taki eksperyment.

Na pomysł wpadła doradczyni prezydenta Lwowa Iryna Orszak. „Czytałam o tym na Facebooku. W krajach Skandynawii i Europy w ten sposób walczą z lodem w parkach. Zastanawiałam się, dlaczego nie zrobić tego u nas, zwłaszcza że Lwów jest uważany za kawową stolicę Ukrainy”- powiedziała Orszak.

Eksperyment  prowadzony jest tylko parkach, nie planują wysypywać fusów na drogach ani chodnikach w pobliżu budynków mieszkalnych. Fusy mają właściwości ścierne – to przydaje się na lodzie. Ponadto fusy z kawy poprawiają jakość gleby, pozytywnie wpływają na zielone nasadzenia oraz nie wpływają negatywnie na łapy zwierząt.

Jak zauważył zastępca mera Lwowa ds. rozwoju Andrij Moskalenko, w miascie są setki kawiarni, Lwowianie i goście miasta bardzo lubią pić kawę, więc powstaje wiele jej pozostałości.

Ten eksperyment rozpoczął się na początku lutego.

Jak piszą na Facebooku Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – zainspirowani przez Lwowian – podejmą się eksperymentu z fusami z kawy do zimowego utrzymania alejek w jednym z parków. Do udziału w tym eksperymencie zaproszono wszystkie krakowskie kawiarnie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn