Alfa-Bank kupuje ukraiński Idea Bank

8 lutego 2021. Alfa-Bank może przejąć ukraiński Idea Bank należący do polskiego Getin Holding SA.

5 lutego Getin Holding podpisał z Alfa-Bankiem porozumienie, w którym wyrażono zamiar zakupu od Getin Holding 100 proc. akcji Idea Banku z Lwowa oraz spółki New Finance Service.

Zgodnie z porozumieniem, oferent przystąpi do due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku strony przejdą do uzgodnienia warunków potencjalnej transakcji.

Getin Holding przyznał Alfa – Bankowi wyłączność na negocjacje do 30 kwietnia 2021 roku.

Zgodnie z harmonogramem, termin zamknięcia transakcji został ustalony na 30 września 2021

Na początku stycznia 2021 r. decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przeprowadzono przymusową restrukturyzację należącego do Getin Holding polskiego banku Idea Bank SA. Bank został przejęty przez Pekao SA.

Tymczasem Narodowy Bank Ukrainy zapewnił, że kondycja finansowa ukraińskiego Idea Banku jest zadowalająca, a wolumen transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym z polskim Idea Bank SA i spółką dominującą Getin Holding SA, jest bardzo mały.

  • W czerwcu 2020 roku spółka inwestycyjna Dragon Capital wypowiedziała umowę z polskim Getin Holding SA na zakup 100 proc. akcji ukraińskiego Idea Banku. Jak wyjaśnił Dragon Capital, warunki handlowe umowy nie zostały ustalone w okresie obowiązywania umowy, w tym ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa.
  • Getin Holding SA wszedł na rynek ukraiński w 2007 roku, kupując 81,88 proc. Prykarpattya Bank za 103 mln UAH. Początkowo instytucja została przemianowana na Plus Bank, następnie na Idea Bank, który jest obecnie w 100 proc. własnością polskiej firmy, której głównym właścicielem jest Leszek Czarnecki.
  • Według Narodowego Banku Ukrainy Idea Bank na dzień 1 października 2020 r. zajmował 24. miejsce na 74 działających banków pod względem aktywów ogółem (8,06 mld UAH).

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn