EBI podsumowuje i planuje

5 lutego 2021. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zwiększył swoje inwestycje w Ukrainie w zeszłym roku o 50 proc. w porównaniu z 2019 r. EBI w 2020 r. zainwestował ponad 1 mld EUR, podnosząc wartość swych inwestycji w Ukrainie do 7,5 mld EUR.

W 2020 roku EBI zrealizował następujące pożyczki dla Ukrainy:

  • 340 mln EUR na rzecz wschodniej Ukrainy na poprawę zaopatrzenia w wodę i rehabilitację przedszkoli, szkół, szpitali, biurowców;
  • 100 mln EUR na remont i przebudowę 183 km dróg w kontrolowanym przez Kijów rejonie Ługańska;
  • 300 mln EUR na poprawę efektywności energetycznej 1000 budynków publicznych;
  • 200 mln EUR na zakup tramwajów, trolejbusów i autobusów elektrycznych w 20 miastach;
  • 50 milionów EUR na budowę kampusu UNIT.City w Kijowie;
  • 30 mln EUR na digitalizację Ukrposzty, budowę nowych centrów sortowania i magazynów dla tego operatora pocztowego.

Pożyczki dla 75 małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa pomogły uratować około 18 500 miejsc pracy.

W 2021 roku EBI zgodził się na przeznaczenie 50 mln EUR na sfinansowanie zakupu szczepionek antywirusowych dla Ukrainy. W ostatnich dniach Gabinet Ministrów zatwierdził zaciągnięcie pożyczki w wysokości 270 mln EUR dla międzynarodowego portu lotniczego Kijów-Boryspol. Środki będą wydatkowane na wymianę 40. letniego głównego pasa startowego, urządzeń do odladzania i stacji ratownictwa ratunkowego. EBI omawia również z rządem Ukrainy znaczną pożyczkę na poprawę dostępności wody pitnej w rejonach wiejskich w całym kraju.

Ambasador Matti Maasikas, szef delegacji UE w Ukrainie, powiedział że od 2014 r. Unia Europejska przekazała ponad 16 mld EUR dotacji i pożyczek na wsparcie programu reform Ukrainy. Europejski Bank Inwestycyjny był w tym zakresie głównym partnerem, zapewniając inwestycje w kluczowych obszarach, takich jak odbudowa infrastruktury cywilnej we wschodniej Ukrainie dotkniętej konfliktami, transport i efektywność energetyczna.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn