Reforma i zamówienia Ukroboronpromu

2 lutego 2021. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy dający przyzwolenie dla transformacji Ukroboronpromu.

Projekt reformy dotyczy 137 przedsiębiorstw koncernu, z których 21 jest zlokalizowanych na terenach czasowo zajętych przez Rosję. Ihor Kopytin – deputowany partii Sługa Ludu i jeden z autorów projektu zaznacza, iż ustawa przewiduje przekształcenie koncernu w spółkę akcyjną, zaś przedsiębiorstw wchodzących w jego skład – w spółki handlowe. Ponadto planowane jest „wprowadzenie korporacyjnego modelu zarządzania obiektami państwowymi w przemyśle zbrojeniowym, zgodnie z międzynarodowymi standardami oraz stworzenie nowych podmiotów biznesowych – przejrzystych, konkurencyjnych, przewidywalnych i zdolnych do produkcji wysokiej jakości nowoczesnych urządzeń” – podkreślił Kopytin. Więcej o zmianach w koncernie w artykule „Przebudowa Ukroboronpromu”.

Według informacji koncernu, w 2015 r. prywatne firmy odpowiadały za 23 proc. całkowitego wolumenu zamówień obronnych Ukrainy. Pod koniec 2020 roku udział wzrósł ponad dwukrotnie do 54 proc. W ubiegłym roku przedsiębiorstwa Ukroboronpromu wyprodukowały i naprawiły sprzęt wojskowy o wartości ok. 1 mld USD. Potencjał przedsiębiorstw pozwoliłby obecnie na uzyskanie dochodu w wysokości przynajmniej 1,5 mld USD – mówi jeden z dyrektorów koncernu Mustafa Naiiem.

Największe zamówienie od państwa w ubiegłym roku uzyskało biuro konstruktorskie „Lucz”, które zajmuje się produkcją różnego rodzaju zestawów rakietowych. Umowa dotyczyła zlecenia na kwotę ok. 120 mln USD. Kolejne miejsca w rankingu największych zamówień państwowych zajęły:

  • Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Inżynierii Mechanicznej im. Morozowa (produkcja sprzętu ciężkiego i pojazdów opancerzonych) – wartość umowy 43 mln USD.
  • Przedsiębiorstwo państwowe “Charkowskie Zakłady Pancerne” (produkcja sprzętu ciężkiego i pojazdów opancerzonych) – 43 mln USD.
  • Kompleks Naukowo-Produkcyjny Iskra (produkcja stacji i kompleksów radiolokacyjnych) – 32 mln USD.
  • Przedsiębiorstwo państwowe „Żytomierskie Zakłady Pancerne” – 25 mln USD.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn