Przetrwają tylko najsilniejsi

Wywiad z Goldą Wynogradską, prezesem „Fashion Globus Ukraine”

– Rok 2020 bardzo zmienił świat. W jaki sposób to wpłynęło na branżę modową i przemysł lekki? Jakie są trendy i prognozy?

– Przyszłość branży modowej mogę opisać jedynie słowami: „Przetrwają tylko najsilniejsi”. Rok 2020 był jednym z najgorszych dla branży fashion. Statystyki potwierdzają smutne fakty: jeśli 2019 zakończył się wzrostem na rynku o 4 proc., to 2020 — spadkiem o 90 proc. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród graczy ze wszystkich segmentów, większość firm spodziewa się pogorszenia sytuacji w 2021 roku. Spadek w segmencie luxury prognozuje 39 proc. uczestników rynku, a w segmencie średnim — 55 proc. Wszystkich dotknął brak możliwości pracy w biurze, zerwane łańcuchy dostaw, radykalnie zmieniło się zachowanie konsumentów, nastąpiła recesja gospodarcza.

Wygląda na to, że tradycyjne pokazy w ramach tygodni mody stają się przeszłością i zostaną zastąpione formatami cyfrowymi, które pozwalają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo w czasach postpandemicznych, ale również szybciej przekazywać konsumentom pomysły projektantów. A świadomość marki, etyka, sustainability, organiczność i sharing economy (wypożyczenie/wymiana ubrań) staną się znakiem naszego czasu.

Analitycy McKinsey przewidują dwa scenariusze. W pierwszym (nazwanym „szybkim powrotem do zdrowia”) rynek powróci do poziomu z 2019 r. w 3 kwartale 2022 r. W drugim (tzw. „długi powrót do zdrowia”) – branża wejdzie na te same obroty i liczby w 4 kwartale 2023 roku.

– Jakie jest Pani doświadczenie ze współpracy z Polską?

– Dla mnie współpraca polsko-ukraińska w branży modowej rozpoczęła się w 2018 roku. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam Ptak Fashion City i poznałam Pana Karola Kubicę z Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie PAIH. Postanowiliśmy stworzyć wspólny ciekawy projekt, który pomógłby Polakom zobaczyć Ukraińców z niezwykłego punktu widzenia i rozwinąć wzajemnie korzystne relacje.

Zorganizowaliśmy pokaz na tle dużego ekranu, na którym wyświetlane były filmy z różnych ukraińskich miast. To była wirtualna podróż po Ukrainie — oglądając kolekcje ubrań stylizowanych z różnych części Ukrainy publiczność miała okazję poczuć niesamowitą przestrzeń Karpat, smutek za Krymem, dumę z majestatu Kijowa, Odessy i Charkowa, piękno Lwowa, nieszczęście Donbasu. Poruszyły mnie łzy w oczach widzów i szczerość uścisków nieznajomych osób po projekcji… Po pokazie odbyło się forum biznesowe „Możliwości partnerstwa i wzajemnie korzystnej współpracy Polska-Ukraina w branży przemysłu lekkiego”. Na początku marca 2019 r. podczas Ptak Fashion City w Łodzi został otwarty sklep, w którym zaprezentowano marki ukraińskich projektantów. Ptak Fashion City to największe i jedyne miasto mody w Europie łączące ponad 3000 światowych i polskich marek. Był to ogromny krok naprzód dla ukraińskiego biznesu i polsko-ukraińskiej współpracy. Projekt ten trwał prawie rok. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany — zamknięce granic i lockdown w Polsce zmusiły do zamknięcia ukraińskiego sklepu. W kwietniu 2019 r. została zorganizowana misja gospodarcza polskich producentów tkanin i kierownictwa Ptak Fashion City do Charkowa.

– Co dalej, co pomimo pandemicznych ograniczeń udało się zorganziwać?

– W dniach 3-5 lutego 2021 w ramach Kyiv Fashion będzie zorganizowane stoisko narodowe polskich producentów. I my, oczywiście, będziemy wspierać naszych kolegów w skutecznym budowaniu relacji z ukraińskimi kupcami.

Ukraińskie partnerstwo branżowe w przemyśle lekkim „Fashion Globus Ukraine” prowadzi aktywną działalność z różnymi krajami świata. Angażujemy naszych polskich kolegów z Ptak w różne wydarzenia, dzielimy się kontaktami top managerów z branży modowej innych krajów, na przykład, z Pakistanu, Indii, Chin, gdzie mamy wielu partnerów

W tych trudnych czasach jedynym sposobem nie tylko na przetrwanie, ale również na osiągnięcie sukcesu jest połączenie wysiłków i potencjałów, a dobre relacje międzyludzkie wzmacniają i harmonizują te procesy!

Rozmawiała: Anna Stożko

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału w największych targach mody w Ukrainie, które odbędą się d niach 3-5 lutego w Kijowie.

Kyiv Fashion – to główne wydarzenie b2b dla ukraińskiego przemysłu modowego. Od 20 lat targi są miejscem spotkań profesjonalistów i platformą do dyskusji na temat aktualnych tendencji rozwoju branży.

Facebook
Twitter
LinkedIn