2 lutego 2021. W Ukrainie będzie można zapisać się na szczepienie przeciwko covid-19 na trzy sposoby: za pośrednictwem strony internetowej, telefonicznie lub u lekarza rodzinnego.

O przyjętym systemie poinformował wiceminister zdrowia, główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko w rozmowie z TSN. Plan działań w zakresie immunoprofilaktyki obejmuje pięć etapów. W każdym z tych etapów zidentyfikowane są grupy ryzyka, które będą zaszczepione w pierwszej kolejności.

10 lutego kończy się okres testowania modułu “immunoprofilaktyka” w medycznych systemach informacyjnych, z których korzystają lekarzy. “Równolegle zostanie uruchomiona strona internetowa, za pośrednictwem której można będzie zapisać się na szczepienie, a także ruszy kampania informacyjna – będziemy na bieżąco informować, jakie grupy są szczepione dziś, gdzie dokładnie i kto będzie szczepił“ – wyjaśnił Wiktor Laszko.

Będzie trzy możliwości rejestracji: przez internet, u lekarza rodzinnego lub na telefoniczne zaproszenie od Centrum podstawowej opieki zdrowotnej. Laszko zapewnił, że problemu z zapisami nie będzie, nawet w przypadku, gdy osoba nie wybrała lekarza rodzinnego: „Proszę się zgłaszać. Pokierujemy do wyznaczonego punktu według miejsca zamieszkania”.

Wstępne listy osób zakwalifikowanych do szczepienia w pierwszym etapie już są, ale są one dobrowolne, a nie obowiązkowe – przypomniał wiceminister zdrowia.

TG