Prąd z Rosji i Białorusi

1 lutego 2021. Ukraina wznowiła import energii elektrycznej z Rosji w ilości 200 MWh. Import energii elektrycznej z Białorusi wyniósł 480 MWh. Świadczą o tym dane ze strony internetowej operatora systemu przesyłowego Ukreenergo.

Dostęp do transakcji „Rosja-Ukraina” w dniach 1-2 lutego kupiła ONK-Group, zarejestrowana w Odessie. Jak podaje agencja Interfax Ukraina „priorytetowymi odbiorcami w dostawach energii elektrycznej są centra handlowe i sieci sklepów”.

Ponadto dostęp do transakcji „Rosja-Ukraina” wykupiła „NEK” LLC, powiązana z Dmytro Firtaszem.

  • 8 kwietnia 2020 r. ukraiński regulator energetyczny (Narodowa Komisja ds. Regulacji Sektora Energetycznego i Usług Komunalnych) ograniczył import energii elektrycznej z Rosji i Białorusi z powodu wprowadzenia kwarantanny. Prezes Komisji oświadczył, że import energii elektrycznej powinien zostać wznowiony po kwarantannie, w celu zapewnienia konkurencji na rynku.
  • 11 września 2020 r. pełniąca obowiązki ministra energii Olha Buslavets powiedziała, że wznowienie importu energii elektrycznej z Rosji jest „niedopuszczalne nawet w myślach”.
  • Jurij Witrenko obecnie pełniący obowiązki pierwszego wicepremiera i ministra energii powiedział w programie „Wolność słowa Sawika Szustera”, że Ukraina pilnie odłączyć się od sieci energetycznej z Białorusią i Rosją. Przekonywał: „konieczne jest połączenie z systemem europejskim. Będzie to jedno z moich głównych zadań, tak abyśmy byli częścią Europy, normalnego rynku, na którym nie ma arbitralności monopolistów, gdzie jest normalna, przejrzysta cena. Będzie to w interesie Ukrainy, naszego bezpieczeństwa energetycznego, a bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym.”

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn