Węgierski terminal przy granicy z Ukrainą

12 stycznia 2021. W Feneslitke na Węgrzech w pobliżu granicy z Ukrainą rozpoczęto budowę największego w Europie terminalu kolei intermodalnej East-West Gate.

Jak podają Ukrinform, powołując się na węgierskie media, u bram Unii Europejskiej w Feneslitke, rozpoczęła się budowa największego i najnowocześniejszego kolejowego intermodalnego terminalu kombinowanego.

Terminal będzie pierwszym lądowym intermodalnym terminalem kombinowanym na kontynencie europejskim, który zostanie zbudowany w oparciu o „zielone” technologie i będzie posiadał własną sieć 5G. Teoretyczna przepustowość terminalu budowanego na 125 hektarach to 1 mln TEU rocznie. Po uruchomieniu inwestycja może odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu towarów między Azją a Europą. Atutem będzie krótszy czas transportu i większe możliwości przeładunkowe.

Wyposażony w najnowocześniejszą technologię terminal intermodalny EWG może się stać   zachodnią bramą do Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli  alternatywnej trasy handlowej z Azji do Austrii, Szwajcarii, Włoch, Słowenii, Chorwacji i Niemiec,  krótszej niż obecne trasy lądowe i morskie.

Uruchomienie testowe obiektu planowane jest na styczeń 2022 r., a ostateczne oddanie do użytku zaplanowano na I kwartał 2022 r. Inwestycja o wartości 61 milionów EUR jest w całości finansowana ze źródeł prywatnych.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn